Hlavní navigace

Poslanci schválili další extra valorizaci pro důchodce. Bude stát miliardy navíc

24. 6. 2021

Sdílet

Důchodcům se možná v příštím roce opět budou penze valorizovat nad zákonnou mez. Návrh z pera ministryně práce Jany Maláčové schválili v prvním čtení poslanci.

Její předloha počítá s tím, že by důchodci od příštího roku dostali 300 nad rámec pravidelné zákonné valorizace. Průměrná penze by se tak zvýšila zhruba na 16 195 Kč. Návrh nyní posoudí Senát.

Maláčová vyšší než zákonnou valorizaci, kterou vláda navrhuje už několik let v řadě, zdůvodňuje vysokým počtem důchodců, kteří mají stále nízké příjmy a faktem, že by měla být zákonná valorizace nižší než v předchozích letech.

Podle posledních odhadů by měla zákonná valorizace pro rok 2022 činit v průměru 458 Kč. Jasno ale bude až v září.

Letos jsem navyšování předložila dříve, než známe finální podobu zákonné valorizace. Už teď je totiž jasné, že ekonomiku výrazně ovlivnila koronakrize, a valorizace bude nízká. Vše se zdražuje a já nechci, aby senioři nedostali, co si zaslouží, jen proto, že se jim nestihlo přidat, vysvětlila ministryně práce před časem svůj návrh.

Zákonná valorizace ale vychází kromě poloviny růstu reálných mezd právě i z růstu cen. Výpočet růstu cen se navíc odvozuje z porovnání spotřebního koše domácností a spotřebního koše domácností důchodců. Ve finále se do výpočtu valorizace použije ten růst cen, který je vyšší. Takže valorizace zdražování odráží z podstaty svého výpočtu.

Dohromady by se měl tedy průměrný důchod při schválení novely v příštím lednu zvýšit o 758 Kč.

Případné zvýšení důchodů o mimořádných 300 Kč bude znamenat růst pravidelných nákladů o 10,6 mld. Kč v příštím roce a v letech 2023 a 2024 o 10,9 mld. Kč a 11,1 mld. Kč. Jen za tři roky se tedy náklady na toto opatření vyšplhají na 32,6 mld. Kč.

Ekonomové další navyšování nad valorizaci kritizují s tím, že místo kupování voličů je potřeba spíše přikročit k řešení důchodové reformy. Sama Maláčová v květnu předložila svůj návrh, který ale není reformou, jako spíš dílčími úpravami stávajícího systému, který podle Národní ekonomické rady vlády deficit veřejných financí ještě zhorší.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 6. 2021 15:15

    Leonos

    Opravte si to. Poslanci zatím nic neschválili, naopak odmítli zrychlené projednání tak, jak chtěla Malàčová. Návrh teď míří do výborů, ne do senátu. Poslanci ho schválí nejdřív za měsíc, teprve pak to půjde do senátu...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).