Hlavní navigace

Poslanci podpořili novelu zákoníku práce, upravuje například sdílené pracovní místo

Sdílet

Veronika Němcová 24. 1. 2020

Poslanecká sněmovna podpořila v 1. čtení návrh novely zákoníku práce z pera Ministerstvem práce a sociálních věcí. Jeho součástí je ukotvení sdíleného pracovního místa, navýšení finanční náhrady pro pozůstalé po zaměstnanci, který zemřel v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.

Novela přinese také jednodušší doručování písemností a snížení administrativní náročnosti zaměstnavatelů. Aby byla cesta tohoto návrhu parlamentem co nejsnazší, byla již v říjnu 2019 uzavřena na Úřadu vlády „Gentlemanská dohoda“ mezi zástupci vládní koalice, odborů i zaměstnavatelů, kde se všechny strany zavázaly, že budou podporovat návrh právě v předložené podobě, uvedl resort.

Sdílené pracovní místo má být podporou pro rodiče s malými dětmi, kteří se po rodičovské nechtějí vracet do práce na plný úvazek. Stejně tak pro seniory, kteří ještě nechtějí naplno odejít do důchodu.

V praxi bude zavedení sdíleného pracovního místa znamenat, že se zaměstnavatel může dohodnout na podělení jednoho pracovního místa mezi dva nebo více zaměstnanců s kratší pracovní dobou a stejnou pracovní náplní. Ti si sami budou moci rozvrhnout pracovní dobu, jak jim to bude nejvíce vyhovovat. Mohou si vzájemně pomáhat, vycházet si vstříc a zaměstnavatel má jistotu, že práce bude vždy vykonávána.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).