Hlavní navigace

Posílali jste daňové přiznání po termínu poštou? Pokud doručí zásilku pozdě, platíte sankci

Sdílet

Jiří Hovorka 10. 5. 2011

Nechali jste podání daňového přiznání na poslední chvíli a odesílali jste ho přes poštu? Pak je pro vás rozhodující, zdali jste tak učinili do 1. dubna (včetně) nebo až po tomto datu. Zbytek vám vysvětlí mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslava Musilová. Připomínáme, že za pozdní podání od letošního roku (nový daňový řád) zaplatíte vždy sankci v minimální výši 500 korun.

Pokud poplatník stihne daňové přiznání podat ještě 1. dubna, a to jakýmkoliv způsobem (tedy ať to podá osobně, prostřednictvím tzv. aplikace EPO nebo třeba na poštu), je mu lhůta pro podání přiznání zachována. To znamená, že v případě podání na poštu nebude poplatníkovi ukládána pokuta, i kdyby to pošta na finanční úřad dodala až kupříkladu 15. dubna.

Pokud by to však poplatník podal na poštu až 2. dubna, pak již bude záležet na tom, jak rychle to pošta finančnímu úřadu doručí. Zde se totiž již neuplatní ustanovení o zachování lhůty (tedy že lhůta pro podání daňového přiznání, která končí 1. dubna, je zachována, pokud nejpozději v poslední den této lhůty je daňové přiznání podáno na poště), neboť daňové přiznání již bylo podáno po této lhůtě, tj. po 1. dubnu. Jak je již výše uvedeno, poplatník „učinil podání daňového přiznání“ po stanovené lhůtě a pokud toto zpoždění bude delší než 5 pracovník dnů, bude mu uložena pokuta.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).