Hlavní navigace

Poradenský den ČSSZ v Břeclavi: Jak uplatnit nároky na důchod, když jste pracovali i na Slovensku?

17. 10. 2022

Sdílet

důchod, důchodci, penze, stáří, důchodce, Autor: Shutterstock

Zajímá vás, jak se zbytečně nepřipravit o peníze v penzi? Čtěte články v našem seriálu Jak dosáhnout na co nejvyšší důchod

Lidé v předdůchodovém věku, kteří pracovali nebo stále pracují v ČR i na Slovensku mohou přijít zjistit své důchodové nároky z obou zemí na poradenský den.

Už 14. ročník pořádá Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a slovenská Sociálna poisťovňa (SP), tentokrát 22. listopadu 2022 v Břeclavi.

Odborníci z obou národních institucí budou k dispozici v budově Okresní správy sociálního zabezpečení, aby poskytli osobní konzultaci těm, kteří získali doby důchodového pojištění v obou státech.

Na jednom místě se tak od erudovaných specialistů z obou institucí mohou dozvědět, jaké jsou podmínky nároku na důchod v obou státech, jak mají postupovat při vyřizování žádosti o důchod, jaké doklady k podání žádosti potřebují, jakým způsobem se důchod z ČR na Slovensko a naopak vyplácí a řadu dalších praktických informací, uvedla mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jitka Drmolová.

Podrobnosti k akci

Okresní správa sociálního zabezpečení, budova nádraží ČD, ul. Sady 28. října 248, Břeclav

Úterý 22. 11. 2022 od 9 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin.

Na konzultaci je nutné se předem objednat na telefonním čísle +420 950 198 062 nebo na e-mailu miroslava.krivankova@cssz.cz.

Ke konzultaci budete potřebovat občanský průkaz nebo cestovní pas a také doklady o svém důchodovém pojištění, případně korespondenci s oběma institucemi a další související dokumenty. Poradenství je poskytováno bezplatně.

Poradenské dny k „česko-slovenským“ důchodům se konají pravidelně dvakrát ročně už od roku 2014, střídavě na území Slovenské a České republiky.

A to proto, že rozdělení ČSFR na ČR a SR od ledna 1993 ovlivnilo i důchodovou oblast. Přiznávání všech druhů důchodů za dobu odpracovanou ve společném státě tak má svá specifika zakotvená ve smlouvě mezi ČR a SR. Poradenský den je proto příležitost, jak získat informace např. o tom, jak se doby pojištění získané do 31. 12. 1992 započítají pro důchod.

Do důchodu jděte ještě letos. Dostanete mnohem víc než příští rok. A to i při předčasné penzi Přečtěte si také:

Do důchodu jděte ještě letos. Dostanete mnohem víc než příští rok. A to i při předčasné penzi

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).