Hlavní navigace

Poničilo vám tornádo majetek? Dostanete generální pardon na daně. Musíte se ale ozvat

19. 7. 2021

Sdílet

Daňové subjekty postižené tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku získají z rozhodnutí ministryně financí Aleny Schillerové tzv. generální pardon. Přesněji se jedná o prominutí daně, příslušenství daně a zálohy na daň z důvodu mimořádné události.

Abyste si ale mohli být jistí, že na úlevy dosáhnete, měli byste se ozvat svému finančnímu úřadu. Ačkoli se Finanční správa podle svého prohlášení snaží, aby bylo odložení plnění daňových povinností a prominutí sankcí automatizované, nemůže zaručit, že nikdy v této věci nedojde k omylu.

 V praxi nelze vyloučit, že v některých případech nebude mít v přiměřené lhůtě k dispozici identifikace dotčených daňových subjektů (např. z důvodu pozdějšího zaslání oznámení apod.) a tedy dotčenému subjektu může být zaslána výzva ke splnění povinností nebo vyměřena sankce na skutečnosti, které jsou předmětem generálního pardonu, vysvětlila Zuzana Mašátová, mluvčí Finanční správy s prosbou, aby daňové subjekty, na které se vztahuje generální pardon a kterým bylo přesto zasláno některé z výše uvedených podání, aby kontaktovali svůj místně příslušný finanční úřad.

Ve speciálně vytvořené části webu Finanční správa zveřejnila nejčastější dotazy a odpovědi, informace a návod, jak mají daňoví poplatníci postupovat v konkrétních případech, pokud:

  • nestihnou odevzdat přiznání k dani z příjmů fyzických i právnických osob,
  • zaplatit daň ve lhůtě k 1. 7. 2021,
  • mají nárok na úlevy u kontrolního hlášení,
  • mají nárok na úlevy na dani z přidané hodnoty,
  • mají nárok na prominutí zálohy na silniční dani.
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).