Hlavní navigace

Polovina živnostníků hospodaří bez plánu

Jiří Hovorka

Téměř polovina živnostníků vede své hospodaření stylem „co bude zítra, nebudu řešit dnes“. Důvod? Podle svých slov je za tím důvěra v opakující se činnost a věrnost stálých zákazníků. Zbytek živnostníků plánuje, ale spíše v krátkodobém (22 %) a střednědobém (18 %) horizontu. Vyplývá to z průzkumu, kterého se účastnilo více než 600 respondentů, který si nechala zpracovat Era / Poštovní spořitelna.

Pokud by se podnikatelé přeci jen náhle ocitli ve finanční tísni, použili by na neočekávané výdaje nejprve vlastní zdroje, poté bankovní úvěr a až pak by si šli půjčit od rodiny a přátel. Přitom třetina dotázaných uvedla, že nemá peněz nazbyt, a proto nehodlá v brzké době do ničeho investovat, upozorňuje Aleš Pospíšil, výkonný ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny. Ostatní zvažují nákup zboží, vybavení provozovny nebo rozšíření podnikání. Peníze přitom budou čerpat prvotně z vlastních zdrojů. Čtrnáct procent živnostníků zvažuje financování bankovním úvěrem.

Z průzkumu dále vyplývá, že v průměru přibližně 60 % objemu plateb uskutečněných v rámci podnikání je prováděno bezhotovostně. Na podnikatelský i osobní účet živnostníci nejčastěji vkládají své peníze jednou měsíčně. Jednou týdně vkládá hotovost na účet 12 % podnikatelů s osobním účtem, na podnikatelský účet vkládá své peníze se stejnou frekvencí plných 27 % živnostníků.Našli jste v článku chybu?