Hlavní navigace

Polovina živnostníků hospodaří bez plánu

Sdílet

Jiří Hovorka 23. 11. 2011

Téměř polovina živnostníků vede své hospodaření stylem „co bude zítra, nebudu řešit dnes“. Důvod? Podle svých slov je za tím důvěra v opakující se činnost a věrnost stálých zákazníků. Zbytek živnostníků plánuje, ale spíše v krátkodobém (22 %) a střednědobém (18 %) horizontu. Vyplývá to z průzkumu, kterého se účastnilo více než 600 respondentů, který si nechala zpracovat Era / Poštovní spořitelna.

Pokud by se podnikatelé přeci jen náhle ocitli ve finanční tísni, použili by na neočekávané výdaje nejprve vlastní zdroje, poté bankovní úvěr a až pak by si šli půjčit od rodiny a přátel. Přitom třetina dotázaných uvedla, že nemá peněz nazbyt, a proto nehodlá v brzké době do ničeho investovat, upozorňuje Aleš Pospíšil, výkonný ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny. Ostatní zvažují nákup zboží, vybavení provozovny nebo rozšíření podnikání. Peníze přitom budou čerpat prvotně z vlastních zdrojů. Čtrnáct procent živnostníků zvažuje financování bankovním úvěrem.

Z průzkumu dále vyplývá, že v průměru přibližně 60 % objemu plateb uskutečněných v rámci podnikání je prováděno bezhotovostně. Na podnikatelský i osobní účet živnostníci nejčastěji vkládají své peníze jednou měsíčně. Jednou týdně vkládá hotovost na účet 12 % podnikatelů s osobním účtem, na podnikatelský účet vkládá své peníze se stejnou frekvencí plných 27 % živnostníků.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).