Hlavní navigace

Úrokové sazby hypoték přestaly klesat, lidé si v prosinci půjčovali míň

Sdílet

Veronika Němcová 22. 1. 2020
Fincentrum Hypoindex (prosinec 2019) Autor: Fincentrum & Swiss Life Select a.s.

Úrokové sazby hypoték v prosinci přestaly klesat. Na konci roku byla průměrná sazba podle ukazatele Fincentrum Hypoindex 2,34 procenta. Snížil se objem i počet poskytnutých úvěrů na bydlení a letos se čeká jejich zdražení.

Průměrná úroková sazba klesla v posledním měsíci loňska o jeden bazický bod a v posledním čtvrtletí se ustálila nad hranicí 2,3 procenta.

„Přestože došlo k dalšímu snížení průměrné úrokové sazby, tak na počtu sjednaných hypotečních úvěrů se to neprojevilo a došlo k jeho poklesu. Nicméně objem těchto obchodů neklesá stejně rychle jako počty a díky tomu byl opět překonán rekord v průměrné výšce poskytnutého úvěru a činí 2 543 963 korun,“ uvedl specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Prosincový objem ani počet sjednaných hypoték byl nižší než v listopadu, kdy si klienti sjednali 7 305 hypoték za 18,301 miliardy korun. O měsíc později si pro úvěr na bydlení do bank přišlo o 231 klientů méně, tedy 7 074 a objem hypoték dosáhl 17,996 miliard korun.

Letos se čeká spíš zdražování hypoték, a to hlavně kvůli růstu tržních úrokových sazeb a zdražování zdrojů ke krytí hypoték.

I kvůli zlepšení mezinárodních podmínek, odeznění bezprostřední hrozby takzvaného tvrdého brexitu, uklidnění v celní válce USA a Číny či stabilizaci německé ekonomiky, lze očekávat spíše další růst tržních úrokových sazeb v ČR, přičemž nelze vyloučit ani zvýšení základní úrokové sazby České národní banky ještě v prvním pololetí roku 2020,   předpovídá hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Kovanda v komentáři k vývoji hypoték uvedl, že Česká národní banka (ČNB) patrně vydá doporučení bankám, aby klientům půjčovaly maximálně 70 % hodnoty nemovitosti, oproti nynějším 90 %. ČNB v reakci na to uvedla, že nic podobného neplánuje. ČNB nikdy takový záměr nezmínila a dokonce ani nenaznačila, rozporuje slova Kovandy mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 1. 2020 16:27

    Woodyn

    Taky jsem akorát v listopadu sjednával hypotéku, abych mohl vyplatit sestru a poradce z partners mi byl schopný zajistit dobrou úrokovou sazbu. Ještě jsem to doma porovnával s různými hypokalkulačkami, ale ta jeho mě vyšla opravdu dobře, že jsem do toho šel.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).