Hlavní navigace

Pojišťovny se lidé nejvíce snaží podvádět v Praze

Sdílet

Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) odhalila pojistné podvody za tři čtvrtletí roku 2015 za 68,5 milionů korun. Z prověřovaných 369 případů se ve 122 prokázalo podvodné jednání a v důsledku toho bylo pojistné plnění zamítnuto. Ve statistikách z hlediska počtu i finančního objemu dominuje v oblasti pojistných podvodů Praha. Nejpoctivějším regionem na základě statistik byl kraj Východočeský. Nejvíc pokusů o podvodná jednání zaznamenala pojišťovna v oblasti pojištění vozidel.

Pojišťovna eviduje například případ třicetiletého řidiče, který srazil autem srnu, co mu na silnici vběhla do cesty. Vozidlo měl půjčené, a protože neměl peníze na opravu škody, dohodl se svým známým, že budou předstírat jinou dopravní nehodu. Společně se domluvili na historce, podle které škoda vznikla při couvání na parkovišti. Při šetření případu se zjistilo, že se celá věc nemohla stát tak, jak uvedli. Pod tíhou důkazů se nakonec sami přiznali. Oba teď čelí obvinění ze spáchání pojistného podvodu. V tomto případě na nevyplaceném plnění pojišťovna uchránila částku téměř 70 tisíc korun.

„V posledních letech narůstá počet případů, kdy při šetření pojistné události odhalíme, že vozidlo bylo opraveno na základě falešné faktury, kde částka mnohdy přesahuje skutečnou škodu vzniklou na vozidle, nebo kde měly být podle faktury všechny poškozené díly nahrazeny novými, ale ve skutečnosti byly jen opraveny nebo dokonce nebyly vůbec poškozeny,“ uvádí příklady z praxe Aleš Haisl z ČPP.

Pojistné podvody odhalily i další pojišťovny. Česká pojišťovna za letošní rok eviduje podvody v celkové výši 360,9 milionů korun. Jakkoli se toto číslo zdá obrovské, oproti loňskému roku se jedná o pokles. 

Další nekalé jednání odhalili v pojišťovně Generali. Během 9 měsíců evidují podvody za více než 43 milionů korun. Největší podíl podvodů spadá do oblasti majetkového a odpovědnostního pojištění. I v tomto případě se nejvíce podvodů odehrálo v Praze.

Pojišťovna Kooperativa odhalila za letošní rok 1400 pokusů o pojistný podvod. Z toho v 516 případech se následně i prokázalo, že se jedná o podvodné jednání. Celková uchráněná částka dosáhla 70,5 milionů korun. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).