Hlavní navigace

MAXIMA pojišťovna spouští zdravotní pojištění pro cizince. Monopol jedné pojišťovny padl

Sdílet

zdraví, nemoc,zdravotní pojištění, zdravotnictví,lékař, prevence Autor: Depositphotos

MAXIMA pojišťovna začne od 20. září 2023 sjednávat zdravotní pojištění pro cizince, kteří mají v České republice povolen krátkodobý či dlouhodobý pobyt. Pojišťovna spustí cizinecké pojištění den poté, kdy 19. září definitivně skončil monopol Pojišťovny Všeobecné zdravotní pojišťovny, která jako jediná směla v uplynulých 2 letech toto pojištění cizincům sjednávat.

Cizinci si mohou vybrat ze 3 typů zdravotního pojištění:

  • Nutná a neodkladná zdravotní péče - krytí do limitu 60 tisíc eur
  • komplexní pojištění Standard se zvýšeným limitem krytí pojistného 400 tisíc eur + 30 tisíc eur v Schengenském prostoru,
  • komplexní pojištění Exclusive se zvýšeným limitem pojistného krytí až na 600 tisíc eur + 100 tisíc eur v Schengenském prostoru. Toto pojištění také zahrnuje program Max Care s limitem 3000 Kč na pokrytí podpůrných programů, jako například nepovinné očkování, plastové fixace, hormonální antikoncepce, pomůcky pro invalidy aj.)

Zdravotní pojištění je určeno pro cizince, kteří nespadají do systému veřejného zdravotního pojištění České republiky. V první skupině pojištěnců mohou být ti cizinci, kteří mají v Česku povolen krátkodobý pobyt na dobu 90 dnů (ti využijí zejména základní zdravotní pojištění s programem nutné a neodkladné péče). Ve druhé skupině pak budou ti, kteří mají povolen dlouhodobý pobyt nad 90 dnů. Těch se budou týkat oba typy komplexního zdravotní pojištění.

Klienti pojišťovny mohou využít více než 140 smluvních zařízení.

Ještě před 2 lety nabízelo pojištění cizinců 5 pojišťoven, ale pak na něj získala výhradní právo jen jediná, Pojišťovna Všeobecné zdravotní pojišťovny (PVZP). Ministerští úředníci už tehdy upozorňovali na rozpor s Listinou základních práv a svobod, evropskou legislativou i principy volného trhu. 

Letos v polovině července jim dala za pravdu jak Evropská komise, tak především Poslanecká sněmovna a nakonec i Senát. Dvouletý monopol PVZP nyní skončil.

Chystané zdravotní pojištění cizinců už také dopředu avizovala Slavia pojišťovna, která připravuje start v průběhu podzimu. 

S komplexním zdravotním pojištěním cizinců máme dvanáctileté zkušenosti a jsme schopni jej znovu nabízet v takové podobě, jakou vyžaduje nová legislativa, říká generální ředitel pojišťovny Jiří Waisser. Slavia po celou dobu monopolu udržela všechny týmy, které se o pojištění cizinců v minulosti staraly, takže nový začátek pro ni nebude představovat žádný problém. Pojišťovna navíc posílila už tak velmi širokou síť smluvních zdravotnických zařízení o další společnosti jako například AGEL a uLékaře.cz, dodává.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).