Hlavní navigace

Pohonné hmoty zlevňují. Cena nafty dohání benzin

Sdílet

Jiří Hovorka 1. 6. 2010

Ceny pohonných hmot klesají již druhý týden v řadě. Podle údajů kartové společnosti CCS klesla průměrná cena litru nejprodávanějšího benzinu v minulém týdnu o 20 haléřů na 32,07 Kč. Nafta zlevnila rovněž o 20 haléřů na 30,78 Kč. Nadále stagnuje cena LPG. Podle Českého statistického úřadu stojí litr průměrně 14,60 Kč. Více: Proč tak stoupá cena benzínu? Vyplatí se LPG?

Ze setrvačnosti (v minulých dnech padala cena ropy) lze očekávat v následujících dnech pokračující propad cen v řádech deseti haléřů. Vzhůru ale zanedlouho cenu potlačí opět stoupající cena ropy a přimíchávání většího množství biosložky do pohonných hmot. To začíná dnešním dnem i přesto, že se novela zákona o ochraně ovzduší zatím neobjevila ve sbírce zákonů (i přesto, že větší podíl biosložky nařizuje právě ode dneška), což je podmínka platnosti zákona. Podle generálního sekretáře ČAPPO Miloše Podrazila však petrolejářské firmy začnou přimíchávat větší podíl biosložek do pohonných hmot už nyní, uvádí analytik společnosti PETROLmedia Michal Roškanin.

Zajímavostí momentálního vývoje cen pohonných hmot je přibližování cen nafty a benzinu. Rozdíl mezi těmito dvěma nejčastějšími pohonnými hmotami je aktuálně už pouhých 1,30 koruny. Ještě na začátku dubna byl přitom benzín dražší o 1,90 koruny. Ke změně cenové relace benzínu a nafty dochází už na burze v Rotterdamu, kde se ropné produkty obchodují. upřesňuje Roškanin.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 6. 2010 10:10

    Q (neregistrovaný) 193.86.121.---

    A že jsem si toho nějak nevšiml. Zlevnila TankOno, ale Shelka má furt těsně pod 34 – u nás.
    Zajímavé, tuším že začátkem května, když se zdražovalo, byly snad všechny čerpačky přes noc zavezeny novými, dražšími palivy. Když se začalo zlevňovat /nebo přesněji mělo se začít se zlevňováním/, má řada pump ještě vysoké zásoby za starou, vysokou cenu a ty musí vytočit, a pak teprve jít s cenou dolů. Ale jelikož si nějaký papaláš nebude moci příští týden kvalitně uprdnout a musí se mu pofoukat bebí, tak ceny zase půjdou nahoru a tak se ani nevyplatí měnit na informačních tabulích ceny – jedná se přeci o dost namáhavý a složitý ukon … Navíc pozoruji, že se nevyplatí měnit čísla u desetihaléřů, čeká se, až to bude na celé koruny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).