Hlavní navigace

Podomním prodejcům podléhají tisíce lidí

Sdílet

Podomní prodej už zakázaly stovky obcí. Přesto ale podle spotřebitelských organizací stále představuje problém a patří k nejúspěšnějším taktikám získávání nových zákazníků. Domácnosti snadno podléhají nátlaku a argumentům podomních prodejců, často nevědí, co podepisují a vystavují se nevýhodným smluvním podmínkám. Od smlouvy sice mohou odstoupit, musejí si ale ohlídat termíny i správný postup.

Nekalé praktiky obchodníků a podomní prodej energií tvoří necelou třetinu všech stížností, které domácnosti podávají na Energetický regulační úřad. Jen za letošní rok se na českého regulátora obrátilo už 8222 poškozených spotřebitelů. Podomní prodej tvoří hned po reklamacích největší objem případů, kterými se zabývají i spotřebitelské poradny.

V některých případech a zejména na územích, kde jsou zákazníci na E.ON zvyklí, se podomní prodejci vydávají i za zástupce naší společnosti. Zákazník by si měl proto dávat velký pozor na to, s kým jedná a co podepisuje, upozornil Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON.

Nejnovějším trikem jsou žárovky

Aktuálně často využívaným argumentem prodejců je prodej úsporných žárovek. Podomní prodejce vás nechá podepsat smlouvu o dodávce energií, která je doplněná kupní smlouvou právě na LED osvětlení. Za to sice zaplatíte symbolickou částku (většinou 1 Kč), ale pokud chcete od takové smlouvy odstoupit, můžete se snadno vystavit pokutě řádově 2000 Kč až 5000 Kč. Drtivá většina spotřebitelů totiž udělá tu chybu, že odstoupí pouze od smlouvy na energie a nikoli od kupní smlouvy, takže žárovky následně musí zaplatit, dodává Adam Plajner, odborný právní poradce SOS – Asociace.

Možností odstoupení od smlouvy je více

Od smlouvy na dodávky energie podepsané při podomním prodeji můžete spotřebitel buď podle občanského zákoníku zpravidla do 14 dnů od podpisu smlouvy, nebo podle energetického zákona ještě 5 dnů před zahájením dodávky. Uvedené lhůty pro odstoupení ale platí pouze do konce roku 2015. Od 1. 1. 2016 bude účinný novelizovaný energetický zákon, kde jsou lhůty jiné.

Nejlepší ovšem je se do podobné situace vůbec nedostat. Vhodné proto je ověřit si identitu podomního prodejce například zatelefonováním na zákaznickou linku dodavatele. Pokud nabídka vypadá zajímavě, vždy je lepší si ji pořádně prostudovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).