Hlavní navigace

Podnikatelé se obávají volebního vítězství levice

Sdílet

Jiří Hovorka 17. 5. 2010

Podle průzkumu, který si mezi 1100 českými podnikateli provedla Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA) uvažuje 29 % z nich do tří let o přesunu do daňového ráje. Nejčastějším důvodem pro přesun by pro podnikatele bylo zvyšování daňové zátěže. Tuto možnost zaškrtlo 53 % podnikatelů uvažujících o přesunu předmětu svého podnikání do daňového ráje. Z doplňujících komentářů podnikatelů, které ČEKIA v rámci ankety získala, dále vyplývá, že se podnikatelé obávají volebního vítězství levice a s tím očekávaného růstu daní, dodala analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová.

Za jakých podmínek byste případně využili daňový ráj?
Zvýšení daňové zátěže v ČR 53 %
Růst politické nestability 31 %
Často se měnící legislativa 22 %
Vyšší zisky z podnikání 22 %
Nikdy, daňový ráj je nesmysl 8 %
Jiný důvod 11 %

Zdroj: průzkum agentury ČEKIA

Poznámka: respondenti mohli zaškrtávat více možností

Co se pohledu na firmy působící v daňových rájích týče, tam jsou podnikatelé rozděleni zhruba na polovinu. Ta první to vnímá jako šikovnost podnikatelů, druhá je k takovým subjektům obezřetná až zásadně odmítavá.

Co si myslíte o české firmě, která je vlastněna z daňového ráje?
Jsou to šikovní podnikatelé 47 %
Je třeba si na tuto firmu dávat pozor 29 %
Jedná se o podvodníky 15 %
Nikdy bych s takovou firmou neobchodoval 7 %
Jiný názor 20 %

Zdroj: průzkum agentury ČEKIA

Poznámka: respondenti mohli zaškrtávat více možností

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 4. 2010 8:51

  Q (neregistrovaný) 193.86.121.---

  Výsledky podobných průzkumů se mi jeví jako jakési zastrašování či vydírání. Podnikatelé vyhrožují, že odejdou podnikat jinam, nebudou-li se mít jak prasata v žitě Jenže ekonomika je plus mínus výkonově stejná a tak zatímco jedni si opasky povolují, druzí si je musí o to více utáhnout. . Je otázkou, zda i po odchodu do rájů budou moci dojit náš státní rozpočet v podobě různých dotací, úlev a předražených zakázek. Daně platit nechtějí, ale ruku mají stále nataženu. Netrdím že všichni, ale řada velkých i malých podnikatelů žije z předražených nejen státních zakázek a za tyto předražené ceny by si jinde ani nevrzli.

  Zrovna tak jako podnikatelé se obávají vítězství levice, tak řadoví občané se zase obávají vítězství pravice. Je to logické. Která strana pro tu svoji „klientelu“ vytvoří lepší podmínky k podnikání, žití … Bohužel si někteří podnikatelé neuvědomují, že zdroje financí jsou omezené, a pokud občan bude platit např. ještě více za zdravotnictví, tím méně může zase utratit u jiných podnikatelů – nekoupí si např. lístek do divadla, takže zase bude křičet ministr kultury, že kultura není byznys a je potřeba ji hojně dotovat – z čeho, když kolegové-podnikatelé z jiných odbětví daně platit nechtějí … je to zkrátka začarovaný kruh, kde omezování spotřeby asi oživení ekonomiky neprospěje.

 • 18. 5. 2010 13:30

  bez přezdívky

  Vážený neregistrovaný,
  dle Vašeho názoru je zřejmé, že jste jeden z davu, který si myslí, že se něco děje samo od sebe bez příčiny.
  Myslíte si, že předražené zakázky se dějí sami od sebe? Tomuhle snad nevěříte. Někdo je musí zadat, upravit pro potřeby výherce a následně schválit jejich výši – a to nejsou nikdy podnikatelé, ale neschopní a nezodpovědní rozhazovači z vlády a ministerstev. Kdyby jich nebylo, tak nejsou žádné předražené zakázky – ale to by se ke kormidlu nesměli dostat oranžoví rozhazovači, kteří nám ve svých slibech garantují jen astronomické zadlužování. Psal jste, že zdroje financí jsou omezené – tohle by si měli uvědomovat přeci ve vládě a ne podnikatelé. Co se týká nenažranosti – tak si hlavně politici musí uvědomit, že koryto ve vládě není tak velké a bezedné, aby uživilo tolik prasat – opět se to netýká podnikatelů. Všem jako vy přeji krásnou řeckou dovolenou, kterou prožijete s cestovkou ČSSD bez nutnosti opustit vaše pelíšky doma.
  Na závěr bych se zeptal – proč nepodnikáte taky, když je to tak úžasné povolování opasků – a netvrďte, že je to z morálních zásad, protože by jste nemohl přeci čerpat ty předražené zakázky.
  Hurá k světlým zítřkům a nikdy jinak !!!!

 • 22. 4. 2010 15:15

  J, Novák

  Oni totiž na ně v daňových rájích vyloženě čekají s otevřenou náručí! Ono je také nutno si uvědomit, že řada našich občanů si prověřuje firmu, než si od ní něco objedná. A pokud zjistí, že nemá sídlo v ČR, tak jde o dům dál. Já přeci nejsem blázen, abych si objednal nějaké zboží si lsužby u podnikatele, jehož sídlo je v nějakém tzv. daňovém ráji a pak, když budu chtít reklamovat, tak zjistím, že tu firmu už nikdy nedoženu. Ale je to samozřejmě na nich, i když si myslím, že takový průzkum je naprosto k ničemu.

 • 18. 5. 2010 10:51

  Jenda (neregistrovaný) ---.cesnet.cz

  Tady jde o naprosté nepochopení toho, jak daňový ráj funguje. Není nic jednoduššího, než firmu „rozdělit“ na dvě. Jedna část od které Vy kupujete zboží zůstane v ČR. Ta druhá část bude zřízena v daňovém ráji (DR). Česká firma koupí od své půlky firmy v DR zboží, které prodá (třeba Vám) jen o 1Kč dráž než koupila z DR. A daň se platí ze zisku, tedy česká půlka odvede daň pouze z 1Kč, ikdyž jste třeba kupoval televizi za 30.000Kč. Vy budete spokojený, že kupujete zboží od „české“ firmy. Česká část bude platit opravdu minimální daň a veškerý zisk bude v daňovém ráji. Jediný kdo zapláče bude stát, a tím vlastně všichni, kteří „donutí“ firmy odmigrovat pryč.
  Osobně přestávám chápat, že již většina firem nepřevedla zisky mimo ČR. Možná letošní rok bude tím zlomovým.

 • 18. 5. 2010 11:37

  J, Novák

  Dobře, možná máte pravdu. Ale pokud ano, můžete mi to, co tvrdíte ukázat na nějaké konkrétní firmě? Účetní závěrky jsou na netu k dispozici, takže si lze ověřit, jak to u firmy, kterou mi tady sdělíte, je. Díky!

 • 19. 5. 2010 10:18

  Jenda (neregistrovaný) ---.cesnet.cz

  Dobrý den,
  nevím, kde lze dohledat kompletní účetní uzávěrky. Firmy na svůj web je určitě nedají, resp. dají jen přehled. Z toho toho moc vidět nelze, těžko rozklíčujete kolik daná firma měla obrat a zisk a kolik zaplatila celkem na dani. Chtěl bych vidět firmu, která tyto informace zveřejní. Firmy mají ještě povinost odesílat roční přehledy na obchodní soud, ale koukněte se, zda-li tam jsou. Ve většině případů ne, a to ani pokud je firma posílá. Prostě ani ten soud to nezveřejní, resp. třeba i zveřejní ale s 2–3 letým zpožděním. Pokud máte jiné zdroje, kde lze tyto informace získat, budu rád za odkaz.
  Děkuji.

 • 19. 5. 2010 11:09

  J, Novák

  No, dobře, to už nechte na mně. Ale neodpověděl jste mi na tu otázku, tedy abyste mi sdělil nějakou konkrétní firmu, která to praktikuje tak, jak jsem uvedl. Nebo to byla jen střelba od pasu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).