Hlavní navigace

Podnikáte a potřebujete půjčku? Program COVID II. startuje už 2. dubna

Sdílet

Lenka Kašparová 30. 3. 2020

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) vyhlašují další kolo úvěrů určených živnostníkům i malým a středním podnikatelům k vypořádání se s problémy způsobenými šířením koronaviru COVID II. Program je financován z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost MPO.

O úvěrový program COVID I, který byl zahájen se 14denním předstihem, byl velký zájem. ČMZRB již schválila první žádosti a poskytla podporu v objemu přes 100 mil. Kč. Dnes jsme zveřejnili výzvu k navazujícímu programu COVID II, u něhož výrazně zvýšíme hodnotu prostředků, které si budou moci živnostníci, malí a střední podnikatelé za zvýhodněných podmínek půjčit. V tom nám pomůže zapojení komerčních bank a jejich zdrojů, vysvětluje Karel Havlíček, vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu.

ČMZRB bude poskytovat záruku za provozní úvěry až do patnácti milionů korun. Tyto úvěry jsou určené především na krytí provozních nákladů, tedy na mzdové náklady, nájmy, platby za energie, úhradu dodavatelsko-odběratelských faktur nebo například nákupy surovin. Úvěry naopak nejde využít na investiční výdaje nebo refinancování jiných úvěrů.

Značná část úvěrů tak bude bezúročná. ČMZRB bude ručit až do výše 80 % komerčního úvěru. Maximální délka záruky je pak nastavena na tři roky. Žádosti do programu COVID II se budou podávat kolově. První kolo bude zahájeno 2. dubna 2020 a bude na něj vyčleněno 1,5 mld. korun, objasňuje Jiří Jirásek, předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB.

Poskytování bezúročných úvěrů COVID I už začalo. V současné chvíli se vyhodnocují žádosti o půjčky. Prvním podnikatelům a živnostníkům byly úvěry schváleny už v minulém týdnu. Jde například o firmy působící ve strojírenství, stavebnictví, textilním průmyslu, zdravotnictví, maloobchodu a velkoobchodu a služeb. Dále jsou mezi nimi i podniky navázané na gastronomii, dodává Jirásek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).