Hlavní navigace

Podnikání v lednu přerušilo více než 25 000 živnostníků. Je to nejvíc za několik posledních let

Sdílet

Lenka Kašparová 10. 2. 2021

Během letošního ledna ukončilo své podnikání 25 534 OSVČ, což je o 50 % víc než v lednu 2020. Přitom v průběhu celého roku 2020 pozastavilo svou činnost téměř sto tisíc živnostníků, což je o 40 % více než v roce 2019. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company.

Leden 2021 překonal všechny dosavadní rekordy. Je to důsledek trýznivé situace na trhu a nejistých vyhlídek do budoucnosti. Důvodem je především dlouhotrvající lockdown, který zasahuje zejména segment stravování, ubytování, cestovního ruchu, maloobchodu a služeb, nicméně tvrdě jsou postiženy i navazující obory, říká Petra Štěpánová, analytička společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company.

Z průzkumu dále vyplývá, že nejvíc přerušených živností v lednu 2021 spadalo do kategorie volné živnosti Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Jde o o nejčastější obor podnikání mezi OSVČ a počet pozastavených živností je srovnatelný se stejným obdobím loňského roku. Ve všech dalších oborech je ale patrný vysoký meziroční nárůst. Nejvyšší relativní nárůst se týkal oborů zprostředkování velkoobchodu (+ 1 126 %), podpůrné činnosti v zemědělství (+ 94 %) a silniční nákladní doprava (76 %).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).