Hlavní navigace

Ubývá vykradených chat, hodnota krádeží však roste

Sdílet

Lenka Kašparová 10. 2. 2021

V minulém roce řešili policisté 1452 případů vykradených chat či chalup, což je v porovnání s rokem 2019 téměř o 200 případů méně. Rostou ale jak pořizovací ceny rekreačních objektů, tak hodnota vybavení jejich interiérů. Meziroční prodeje rekreačních nemovitostí narostly o 12,6 % a jejich průměrná kupní cena o více než čtvrtinu. Zvyšuje se tedy rozsah škod, které zloději majitelům způsobí. Častěji také dochází k závažnějším trestným činům, než je pouhý vandalismus.

Je nutné si přitom uvědomit, že obýváme-li střídavě dvě nemovitosti, jedna z nich v drtivé většině případů zůstává prázdná a nehlídaná. Při porovnání s rodinnými domy ovšem rekreační objekty stále zaostávají v oblasti zabezpečení i pojištění, říká Ladislav Bělina, produktový ředitel Slavia pojišťovny.

Jen zhruba polovina rekreačních nemovitostí má bezpečnostní zámek, třetina okenice nebo mříže, pouhá osmina je vybavená bezpečnostními dveřmi a alarmem jen asi každý desátý. Významnou roli při vzniku škod u nemovitostí, které jsou delší dobu neobývané, hraje také špatně provedené zazimování a nedostatečná kontrola obydlí. Pozor si dávejte především na zamrzlou vodu a elektrické spotřebiče.

Odčerpání vody ze všech nádrží, vypuštění potrubí a uzavření přívodu vody – to by mělo být pravidlo číslo jedna pokaždé, když teploty trvale kolísají kolem bodu mrazu. V případě opomenutí pak často dochází k poškození vodovodního systému. Dále je nezbytné zkontrolovat splachovací nádoby, bojler, ventily, kohoutky nebo čerpadla. Pokud by se přece jen voda do některé z nádrží dostala, je dobré pro jistotu využít sůl či nemrznoucí směs, což sníží riziko zamrznutí. Důležité je na zimu vypnout všechny pojistky. Pozor si dávejte především u bojleru či kotle. Aby nevyhořelo topné těleso, musíme elektřinu vypnout ještě před tím, než se rozhodnete vypustit vodu, vysvětluje Ladislav Bělina.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 2. 2021 19:38

    Jehovista

    "Důležité je na zimu vypnout všechny pojistky"
    A nestacil by hlavni jistic? Jinak pojistky ma uz asi i na chate dneska malokdo a taky se nevypinaji, ale vyndavaji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).