Podmínky pro podnikání se v Česku zhoršují.

8. 11. 2012

Sdílet

V České republice se zhoršují podmínky pro podnikání. Vyplývá to z výsledků studie Světové banky „Doing Business Report 2013“, která hodnotí podmínky pro podnikání v 185 zemích světa. Česká republika se umístila na 65. místě. Oproti loňsku si o jednu pozici pohoršila. V minulém roce vzniklo v ČR nejméně společností za posledních pět let.

Celkově podle studie došlo k výraznému zhoršení podmínek pro podnikání po celém světě. Slabou stránkou Česka je podle studie složitost činností vedoucích k zahájení podnikání a příliš složitý daňový systém.

Podle studie se v žebříčku před Českou republikou umístila i Ghana, Bělorusko, Slovenskou nebo Polsko. Přední příčky naopak uhájily země jako Singapur, Hongkong nebo Nový Zéland. Do elitní desítky zemí dále patří USA, Dánsko, Norsko, Velká Británie, Korea a nově i Gruzie a Austrálie.

Pomyslným skokanem oproti loňskému roku jsou Seychely (zlepšení o 29 pozic na 74. místo), propadákem naopak Grenada (propad o 27 pozic na 100. místo). Výrazně si díky tamním reformám polepšilo také Polsko.

Hodnotící kritéria

Země byly hodnoceny podle deseti kategorií za období červen 2011 až květen 2012: 

  • Zahájení podnikání (Česko na 140. místě) Při zahájení podnikání se hodnotí: počet nutných administrativních úkonů, které musí podnikatel provést, doba trvání než se všechny administrativní požadavky na jednotlivých úřadech a institucích vyřídí, náklady spojené se založením podnikání a minimální požadovaný kapitál (v % z hrubého národního důchodu na obyvatele).
  • Zřízení skladu (Česko na 74. místě) Ve studii se sledují nutné legislativní postupy, čas a náklady spojené s vybudováním skladu, včetně získání všech potřebných licencí a povolení. 
  • Přístup k elektřině (Česko na143. místě) Zde se hodnotí všechny úkony potřebné pro získání trvalého připojení podniku na elektřinu. Počítá se čas, administrativní náročnost a celkové náklady.
  • Registrace nemovitosti (Česko na 27. místě) Hodnotí se lehkost, s jakou si mohou firmy zajistit práva k nemovitostem. Hodnocen je počet nutných úkonů spojených s převodem vlastnických práv k nemovitosti, čas a náklady spojené s registrací vlastnictví na požadovaných úřadech. 
  • Získání úvěru (Česko na 53. místě) Hodnotí se dostupnost úvěru, zákonná práva věřitelů a vymahatelnost dlužné částky. Přístup k finančním informacím pomocí veřejně sdílených rejstříků nebo úřadů.
  • Ochrana investorů (Česko na 100. místě) V uvedeném bodě se sledují tři důležité prvky ochrany investorů: průhlednost transakcí, právní ochrana investorů a odpovědnost za vlastní řešení obchodní transakce. 
  • Placení daní (Česko na 120. místě) Hodnotí se, jak velké daně musí zaplatit středně veliká společnost. Kolik daňových plateb za rok musí provést a časovou náročnost spojenou s platbami daní. 
  • Svoboda odchodu (Česko na 68. místě) Nutné postupy, které jsou spojeny s dovozem a vývozem zboží. Sleduje se nutná administrativa, čas a náklady spojené s dovozem a vývozem požadovaného zboží.
  • Řešení platební neschopnosti (Česko na 34. místě) Hodnotí se nutný čas a náklady k zavření podniku a insolvenční řízení. Hodnotí se průběh konkurzního a insolvenčního řízení, procesní a administrativní překážky. Kolik dostanou věřitelé nazpátek z požadované částky a legislativní řešení úpadku. 
  • Legislativní ochrana (Česko na 79. místě) Vyhodnocuje se snadnost či naopak obtížnost vymáhání uzavřených obchodních smluv. Legislativní ochrana se určuje podle vývoje sporu. Jak dlouhý čas trvá od podání žaloby po soudní rozhodnutí až k faktickému uhrazení dlužné částky dlužníkem. 

Zdroj: Nová společnost

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).