Hlavní navigace

Počet osob zapsaných v registru SOLUS se snížil na 520 tisíc

Sdílet

Lenka Kašparová 23. 10. 2020

Počet dlužníků, kteří skončili v Registru fyzických osob sdružení SOLUS, jenž eviduje osoby dlouhodobě neplatící své závazky, ve druhém a třetím čtvrtletí 2020 klesl. Nyní je v něm zapsáno zhruba 520 tisíc osob. Na konci září 2020 mělo v Registru evidovaný závazek po splatnosti 5,81 % dospělých občanů ČR. K 30. 9. 2019 to bylo 6,54 % lidí. Celkový dluh po splatnosti u těchto občanů dosahuje téměř 41 miliard korun. Spotřebitelům, kteří by jinak skončili v negativním v registru, pomohly patrně odklady splátek.

Registry SOLUS používají společnosti, které berou řízení rizika u poskytovaných služeb vážně a důkladně prověřují schopnost splácet u svých klientů. Jejich portfolio klientů je tedy obecně zdravější, než může mít zbytek trhu mimo registry SOLUS, vysvětluje Jan Stopa, tajemník sdružení SOLUS.

Podle Stopy je možné, že pokud se situace dlužníků nezlepší ani po skončení moratoria, počet lidí v něm se skokově navýší. Do registru SOLUS se dostanou ti, jejích výše dluhu po splatnosti je vyšší než 500 korun a trvá déle než 3 měsíce.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).