Hlavní navigace

Počet humanitárních dávek pro ukrajinské uprchlíky klesá, daří se jim najít práci

Sdílet

11.4.22 /1x/ Ukrajina, uprchlíci, Ukrajinci, válka Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Počet ukrajinských uprchlíků, kteří jsou v České republice držiteli dočasné ochrany závislými na pomoci státu, stabilně klesá. Ještě v srpnu 2022 bylo na dávkách závislých 173 tisíc lidí, nyní je jich o 80 tisíc méně. Velkou část příjemců humanitárních dávek přitom tvoří děti. Spolu s klesajícím počtem humanitárních dávek klesají i solidární příspěvky, které dostávají lidé, kteří uprchlíkům poskytnou ubytování.

Od vypuknutí války na Ukrajině si v České republice dokázalo najít práci téměř 160 tisíc uprchlíků. Někteří se však již vrátili domů, aktuálně jich u nás pracuje 98 tisíc.

O ukrajinské zaměstnance mají české firmy zájem, i když jde zejména o dlouhodobě neobsazená místa s nízkým nárokem na kvalifikaci.

Krize otevřela pracovní trh a zjednodušila přijímání Ukrajinců s dočasnou ochranou do firem. Je dobrou zprávou, že náš trh práce dokázal najít uplatnění pro tak velké množství lidí, kteří díky tomu již nepotřebují pomoc státu, a naopak do systému přispívají, říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Stále přitom platí, že do ČR přicházejí především ženy, které nacházejí uplatnění zejména ve službách. Z držitelů dočasné ochrany, kteří našli práci, tvoří ženy dlouhodobě asi tři čtvrtiny, dodal ministr Jurečka.

Nejvíce uprchlíků si našlo práci ve Středočeském (16 684 osob) a Plzeňském kraji (14 347 osob). Na třetím místě je Praha (10 766 osob). Nejčastěji pracují jako montážní dělníci výrobků a zařízení, jako pomocníci ve stavebnictví, výrobě a dopravě, nebo jako obsluha strojů.

Proč potřebujeme v Česku cizince? Jejich práce pomáhá platit naše důchody Přečtěte si také:

Proč potřebujeme v Česku cizince? Jejich práce pomáhá platit naše důchody

Potíže uprchlíkům dělá jazyková bariéra, proto zatím nemají přístup k odbornějším a specializovaným povoláním. Tuto nevýhodu se snaží řešit Úřad práce, který pro ně organizuje jazykové kurzy češtiny.

Pro občany Ukrajiny jsou určeny také rekvalifikační kurzy pro sanitáře, pracovníky v sociálních službách, nebo i svářeče.

Počet vyplacených humanitárních dávek 2022
Měsíc Počet dávek (v tisících)
Březen 98,8
Duben 257,3
Květen 274,4
Červen 216,5
Červenec 176,8
Srpen 173,1
Září 92,1
Říjen 93
 Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Počet vyplacených solidárních příspěvků
Měsíc Počet dávek (v tisících)
Březen
Duben 3,3
Květen 28,5
Červen 26,1
Červenec 23,3
Srpen 22,5
Září 21,1
Říjen 19,4
 Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Čerpání humanitární dávky v roce 2022

Čerpání humanitární dávky v roce 2022

Autor: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
čerpání příspěvku pro solidární domácnost

čerpání příspěvku pro solidární domácnost

Autor: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).