Hlavní navigace

Počet Čechů, kteří nesplácejí dluhy, výrazně klesá. Roste ale výše dluhu na osobu

Sdílet

Počet Čechů, kteří nezvládají splácet své závazky, klesá. V případě úvěru na bydlení se počet těchto lidí snížil o 5000 a u spotřebitelských úvěrů došlo k poklesu o 20 000 osob. Mírně se ale začala zvyšovat výše průměrné částky, kterou lidé nesplácejí. U úvěrů na bydlení o téměř 5000 Kč na 483 000 Kč a u úvěrů na spotřebu o 1375 Kč na téměř 94 000 Kč .Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Zatímco celkový objem dlouhodobého i krátkodobého dluhu roste, počet klientů zůstává na stejné úrovni jako před rokem. Každý z nich tedy dluží v průměru vyšší částku. U dlouhodobého dluhu je to průměrně 1 580 000 Kč na klienta, u krátkodobého dluhu pak 190 000 Kč, říká Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

Na jedné straně zůstává v problémech stále méně lidí, na druhé straně ti, kterým se nadále nedaří svým závazkům dostát, nesplácí stále vyšší částky.

Objem ohroženého dlouhodobého dluhu se meziročně snížil na 10,9 miliardy korun a klesl tak o 2,2 miliardy korun, respektive o 16,9 %. Počet klientů s dlouhodobým ohroženým dluhem se snížil na 22 614 a klesl tak o 4880 klientů, tedy o 17,7 %.

Z hlediska splácení úvěrů na spotřebu si nejlépe vedou obyvatelé Prahy, kde podíl klientů s ohroženým krátkodobým dluhem činil jen 8,19 %. Praha vede také ve splácení úvěrů na bydlení, pouze jeden klient ze sta má se splácením takového úvěru problémy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).