Hlavní navigace

Počet bankrotů zatím nijak dramaticky neroste

Sdílet

Lenka Kašparová 2. 6. 2020

V květnu bylo vyhlášeno 619 bankrotů fyzických osob podnikatelů (FOP) a 1458 osobních bankrotů. Současně bylo podáno 494 návrhů na bankrot FOP a 1215 návrhů na osobní bankrot. Vyplývá to z analýzy, kterou pravidelně provádí společnost CRIF.

Počet bankrotů FOP oproti dubnu vzrostl o 17 %, zatímco počet návrhů na bankrot FOP se meziměsíčně snížil o 20 % a byl tak nejnižší od května 2019. Zatím se tak příliš nenaplnily obavy o zvýšení počtu bankrotů malých živnostníků a výrazném zhoršení finanční situace nemajetných lidí, jejich příčinou by měla být vládní opatření a s tím související ekonomická krize.

Nízký počet insolvenčních návrhů může souviset mimo jiné s připravovanou novelou insolvenčního zákona, která obsahuje mimo jiné odklad povinnosti podat na sebe insolvenční návrh, možnost přerušit průběh oddlužení na nezbytně nutnou dobu a upravuje možnosti požádat o dočasné mimořádné moratorium, během něhož nelze vydat rozhodnutí o úpadku, objasňuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).