Počet bankrotů firem byl v prvním pololetí rekordně nízký

4. 7. 2018

Sdílet

Ekonomice se daří a je to vidět i ve statistice firem, které letos zbankrotovaly. V prvním pololetí roku 2018 bylo vyhlášeno 341 bankrotů obchodních společností, což je o 73 méně než v prvním pololetí loňského roku a vůbec nejméně od začátku roku 2008, kdy vstoupil v účinnost nový insolvenční zákon.


Autor: CRIF

Fyzických osob podnikatelů v první polovině roku 2018 zbankrotovalo celkem 2880, což bylo o 397 méně než v prvním pololetí roku 2017 a nejméně od druhé poloviny roku 2013. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Pololetní čísla potvrzují trend, který pozorujeme už několik let v řadě, a tím je stále se snižující počet bankrotů podnikatelských subjektů. V jednotlivých měsících se počty vyhlášených bankrotů vychylují oběma směry, ale v dlouhodobém horizontu se stále snižují, i když pomaleji než dříve. Potenciál pro další dlouhodobé snižování počtu bankrotů se postupně vyčerpává, říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Osobních bankrotů bylo za prvních šest měsíců roku 2018 vyhlášeno 6787, což je o 437 méně než v prvním pololetí roku 2017. Počet návrhů na osobní bankrot se v pololetí meziročně snížil o 2225 na 7174 návrhů.

Počet měsíčně vyhlašovaných osobních bankrotů se v posledních měsících již vrátil na podobné úrovně, které jsme vídali před novelou insolvenčního zákona z léta loňského roku, zatímco počet návrhů na osobní bankrot zůstává mírně nižší. Počet osobních bankrotů obecně při zlepšeném výkonu ekonomiky neklesá tak rychle jako počet firemních bankrotů. Někteří lidé se totiž díky zlepšení ekonomické situace dokážou osobnímu bankrotu vyhnout, zatímco jiným se díky tomu může naopak podařit na oddlužení dosáhnout, vysvětluje Věra Kameníčková.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).