Hlavní navigace

Platíte v zahraničí kartou v místní měně, nebo volíte přepočet na koruny? Většina neví, co je výhodnější

Sdílet

Na dovolené Češi v 54 % případů platí výdaje hotovostí, kterou si vymění ještě před odjezdem z České republiky. Dalších 29 % výdajů platí kartou a v 17 % případů si vyberou z místního bankomatu. Denní výdaje přitom činí v průměru 1350 Kč na rodinu. Důvodem, proč lidé platí většinou hotovostí je strach z nefunčnosti karty, vysokých poplatků a nevýhodných kurzů v zahraniční destinaci. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Twisto.

Většina dotázaných pak neví, že si banka za platbu kartou může něco účtovat. České banky si typicky ke každé platbě v zahraničí účtují skrytý poplatek v řádu jednotek procent, což, jak průzkum ukázal, většina Čechů neví. Jenom každý zhruba osmý dotazovaný uměl popsat, jak poplatek za platbu kartou vypadá, říká k datům Michal Šmída, zakladatel a CEO Twista.

Polovina respondenů také neví, jestli když mají možnost si na platebním terminálu zvolit platbu v českých korunách nebo v místní měně, co je pro ně výhodnější. V tomto případě je vždy výhodnější volit platbu v místní měně, protože pokud chcete přepočet do českých korun, bude se vše převádět podle kurzu daného obchodníka, který je téměř vždy horší než u banky.

Tématu hotovosti a plateb v zahraničí jsme se podrobně věnovali ve článku Jak platit na dovolené v zahraničí? Nezatracujte kartu, ale ani hotovost.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).