Platíte na dovolené kartou, kterou běžně používáte? Můžete o hodně přijít

Sdílet

platební karta, karty, placení na internetu Autor: Shutterstock

V rámci příprav na letní dovolenou si 56 % Čechů vysleduje měnový kurz v okolí a mění peníze tam, kde je to aktuálně nejvýhodnější, ať už je to banka nebo směnárna. Na dovolenou cestují i s platební kartou, se kterou pak dvě třetiny dotázaných platí. Zbylá třetina pak kartu na dovolené nevyužívá vůbec, protože se bojí zneužití či technických komplikací. Vyplynulo to z průzkumu České bankovní asociace.

Při směně penez zamíří 48 % dotázaných do tuzemské směnárny a 25 % do banky. Pouhá 4 % respondentů využijí směnárnu až v zahraničí. České koruny je vždy jistější měnit u nás. Banky a směnárny v zahraničí totiž nemusí českou měnu vůbec přijímat. Podobně i české banky a směnárny nenabízejí zdaleka všechny zahraniční měny, uvádí Tomáš Hládek, expert na kyberbezpečnost a platební styk České bankovní asociace. Po návratu z dovolené pak cizí měnu nepromění 70 % Čechů, peníze si totiž schovávají na další cestu.

V případě cesty do exotické a méně navštěvované země, jejíž měnu nenabízí ani směnárny u nás, je vhodné a někdy i nutné vybavit se dolary, případně eury. V takovém případě Češi v 57 % preferují spíše euro a ve 32 % si peníze raději vyberou přímo z bankomatu.

Ačkoli ale přes 60 % Čechů platí v zahraničí kartou, zapomínají na bezpečnost. Odjíždět do ciziny s kartou spojenou s běžným účtem, na kterém máte uložené všechny své úspory, případně vyšší obnos, byste raději neměli. Pokud nemáte jinou možnost, nastavte si alespoň limity pro výběry z bankomatu i platby kartou, doporučuje Tomáš Hládek. Bezpečnější je pořídit si speciální platební kartu jen na cestování. Tu má ale jen 9 % Čechů.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).