Hlavní navigace

Platební morálka při úhradě faktur se zhoršila v celé Evropě, Česko je čtvrté nejhorší

Sdílet

Redakce 5. 6. 2009

Od ledna do března se v 26 evropských státech uskutečnil rozsáhlý průzkum European Payment Index (EPI), který zjišťoval platební morálku v jednotlivých zemích. Realizovala jej společnost Intrum Justitia, která patří mezi přední poskytovalele služeb správy pohledávek.

Z průzkumu vyplynulo, že průměrná doba zpoždění plateb se v rámci Evropy prodloužila v prvním čtvrtletí letošního roku na 19 dní, zatímco loni dosahovala 17 dní. Dosah finanční krize je zřejmý i v nárůstu průměrného procenta odepisovaných pohledávek, které v celoevropském měřítku vzrostlo z 1,0 procenta v roce 2007 na 2,4 procenta v letošním roce. Objem odepsaných dluhů se v celé Evropě meziročně zvýšil o 20 procent. Vymáhání opožděných plateb od svých zákaníků přitom stojí podniky zapojené do průzkumu EPI každoročně minimálně 25 miliard eur.

Z průzkumu také vyplynulo, že pouze polovina všech faktur se uhradí do 30 dní (pokles z 53 % v roce 2008). Zároveň si více než 70 procent respondentů z celé Evropy myslí, že riziko platební neschopnosti bude narůstat i v následujících 12 měsících. Loni si to myslelo pouze 30 procent účastníků průzkumu.

Nejnižší míru nesplácení pohledávek si i letos udržely severské země na čele s Finskem. Další v pořadí je Švédsko, Norsko, Dánsko a Island. Naopak poslední pozice signalizující vysoký podíl platebního rizika patří státům jižní Evropy – Portugalsku, Řecku a Kypru. Nelichotivé čtvrté nejhorší místo patří právě České republice. Maďarsko je na 21. místě, Polsko na 20. a Slovensku patří 17. místo.

Aktuální průzkum ale zároveň ukázal, že platební morálka v Česku se proti loňsku příliš nezměnila, zatímco ve většině zemích se kvůli krizi výrazně zhoršila. Zatímco vloni Češi na uhrazení faktury potřebovali v průměru 32 dnů, letos jim to trvá 36 dnů, tedy 18 dnů po termínu. České podniky se letos s platbami zpožďují jako loni, v průměru o 19 dní. Z pohledu platební disciplíny jsou nejrychlejšími platiči veřejné instituce, které zpožďují platby o deset dnů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).