Hlavní navigace

Platby z pronájmů společných částí domu daníte sami coby vlastníci

Sdílet

Patříte mezi majitele bytů nebo společenství vlastníků jednotek? Pokud se ve vašem SVJ komerčně pronajímají společné části domu nebo máte pronajaté reklamní plochy, musíte tento zisk zohlednit ve svém osobním daňovém přiznání vy jako majitel bytu a společných prostor.

Za tímto účelem vystavuje společenství jednotlivým vlastníkům potvrzení o zdanitelných příjmech, kde uvede výši příjmů připadajících na individuálního vlastníka dle spoluvlastnického podílu ke společným částem domu snížené o podíl na výdajích.

Stačí jen přijmout úroky či poplatky z prodlení od vlastníků za pozdní platbu zálohových plateb, nebo penále ze smluv s třetími stranami, plnění z pojistek nebo mít příjmy plynoucí z nakládání s vlastním majetkem společenství a povinnost podat daňové přiznání vznikne i danému SVJ, upozorňuje Kateřina Procházková z portálu www.pravnigramotnost.cz

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 3. 2016 16:14

  BK (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  Mám otázku:
  i z těchto příjmů - dám příklad - 1.000,- Kč - můžu uplatnit 30% paušál?
  Děkuji

 • 16. 3. 2016 8:20

  petr.p (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Ten článek je nepoužitelný, ignorujte ho. Ve skutečnosti je to celé mnohem složitější:
  - některá SVJ dávají potvrzení už o čistém zisku na vás připadající a toto uvedou rovnou do potvrzení
  - některá SVJ dávají potvrzení jen o příjmu na vás připadající, ale výdaje neuvedou (tj. nevíte, zda jsou v částce výdaje zahrnuty či ne)

  Řešil jsem to s několika daňaři a vtipné je, že se nemohou shodnout, zda příjem dle odrážky 1 zařadit pod § 9 nebo §10. Když ho zařadím pod § 9, tak už nemůžu pochopitelně uplatnit výdaje (ani paušál), protože už jednou použity byly, takže mi někteří daňaři radili dát do § 10.

  Upřímně, často jde jen o desetikoruny, mám potvrzení o příjmu na 15 Kč, 32 Kč, nejvíce mám 120 Kč. Každé SVJ to dělá jinak. Některá SVJ odmítají potvrzení vydávat a musím se hádat (a stejně nevydají). Jenže bohužel já daňové přiznání podávat musím a raději se snažím pojistit a vše do přiznání dávat, člověk nikdy neví, kdo podá "podnět".

 • 16. 3. 2016 9:32

  BK (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  Díky za odpověď, přesně stejné problémy mám i já, ale asi to za to nestojí řešit, je lepší odvést stovku než doplácet zpětně ...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).