Hlavní navigace

Platby v eurech zlevní až o 100 %. Banky je totiž zlevnit musejí

Sdílet

Dalibor Z. Chvátal 21. 8. 2019

Platba v eurech v rámci zemí Evropské unie a EHS bude výrazně levnější. České banky totiž postupně musejí své ceníky změnit a platbu v eurech budou nově účtovat ve stejné cenové relaci, jako platbu korunovou. Přesněji, europlatba nesmí stát více jak platba tuzemská.

Pokud si banky za tuzemské platby poplatky neúčují, rovněž europlatby budou bez poplatku. Pakliže poplatek za tuzemskou platbu mají, europlatba nemůže stát více, jako platba tuzemská.

Tak například Expobank u NEO účtu, Fio banka a mBank si za europlatby již nyní poplatky neúčtují. Nově se k tomu odhodlala také ČSOB, která od 1. listopadu 2019 zlevňuje europlatby na pouhých 5 Kč ze stávajících 250 Kč za odchozí a 150 Kč za příchozí.

Za vším stojí Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/518, které nařizuje doslova toto:

Poplatky účtované poskytovatelem platebních služeb uživateli platební služby za přeshraniční platby v eurech jsou stejné jako poplatky účtované tímto poskytovatelem platebních služeb za odpovídající vnitrostátní platby stejné hodnoty v národní měně členského státu, v němž se poskytovatel platebních služeb uživatele platebních služeb nachází.

V praxi to znamená, že nejpozději od 15. prosince 2019 všechny (i české) banky a nebanky za platby v eurech mohou účtovat poplatky maximálně ve výši tuzemských plateb. Platí to pro soukromé i obchodní platby, a to beze stropu. Směrnice píše výhradně o přeshraničních platbách, takže banky nadále mohou zpoplatnit převody v eurech v rámci stejné banky nebo v rámci ČR. Ale to nejspíš nikdo neočekává.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).