Hlavní navigace

Plastové lahve se zálohou? Experti ověří, jestli by to v Česku fungovalo

Sdílet

Jiří Hovorka 24. 1. 2018

Češi sice patří k nadprůměrně poctivým v třídění plastového odpadu v Evropě, když vytřídí zhruba sedm z deseti plastových lahví, i tak ale výrazně zaostávají za špičkou. Tu představují země, kde funguje zpětný výkup PET lahví, tedy Německo a Švédsko.

Nyní vznikla pracovní skupina, která prozkoumá, zda je tento systém vhodný i pro Česko a pokusí se najít způsoby, jak v Česku třídit plastový odpad ještě efektivněji. Jde o projekt společnosti Karlovarské minerální vody, Institutu Cirkulární Ekonomiky (INCIEN) a Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha. 

Jedním z perspektivních a obecně kladně hodnocených řešení, jak situaci zlepšit z ekonomického i environmentálního hlediska, je depositní systém. Tedy zpětný výkup PET obalů od spotřebitele. Výzkumy ukazují, že právě díky němu dosáhly země jako Švédsko, Německo a další členské státy EU až 98% míry zpětného odběru nápojových PET lahví, říká Soňa Jonášová, ředitelka INCIEN. 

Pracovní skupina se bude scházet každý měsíc. První výsledky studie lze očekávat v květnu tohoto roku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 1. 2018 21:05

    Vašek (neregistrovaný) ---.backer.cz

    V roce 1995 jsem pracoval brigádně ve výkupu lahví v jednotě a plastové lahve byly v té době zálohovány - 10 Kč. V té době už to normálně fungovalo, tak nevím co chtějí zkoušet. Je to jen tlak výrobců, protože odpadnou náklady na čištění a skladování prázdných obalů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).