Konec roku s sebou tradičně přináší i zvyšující se počet brigád všeho druhu. Na přelomu října a listopadu začínají firmy tradičně přibírat zaměstnance, aby předvánoční nápor zvládly. Obvyklým řešením je pak nábor brigádníků či jiných dočasných pracovníků. Vyplynulo to z informací společnosti Manpower Group.
Právě toto období je pro hledání předvánočního přivýdělku ideální. Firmy začínají vypisovat volné pozice, je z čeho vybírat a budete mít čas se adaptovat, než nastane skutečný předvánoční shon.
Největší poptávka po brigádnících každoročně vzniká v logistických centrech elektronických e-shopů, které mají za úkol zajistit včasné doručení zásilek do domácností. Jedná se tedy o skladníky a expedienty, pickery, pracovníky balicích linek, kurýry a další profese.
Brigádníci ale budou poptáváni i v maloobchodech. Tam jde zejména o pozice pokladních a pracovníky na doplňování zboží. Značná poptávka je letoš i v oblasti zákaznického servisu a prodeje, kde jsou velmi žádaní telefonní konzultanti či asistenti prodeje. S tím souvisí i typicky předvánoční nabídka pozic prodavačů ve stáncích na vánočních trzích a hostesek či promotérů na specializovaných akcích v nákupních centrech.
Co se peněz týče, jsou Čechy k brigádníkům o něco štědřejší než Morava a Slezsko. Mzdy se tu pohybují v průměru v rozmezí 120–130 Kč za hodinu. V Praze a okolí je roční růst průměrné mzdy brigádníka ze 130 na 150 Kč za hodinu. Není však výjimkou, že kvalifikovaný zaměstnanec získá mzdu výrazně vyšší než 200 Kč za hodinu. Na Moravě si brigádník v průměru vydělá cca 120 Kč za hodinu a Slezsko nabízí průměrnou hodinovou mzdu 100–110 Kč.