Spočítejte si...

Zavřít

Pětina ojetých vozidel v ČR se prodává s nesprávně uvedeným rokem výroby

Přibližně dvacet procent ojetých vozidel se v ČR prodává s nesprávně uvedeným rokem výroby, což je často důsledek úmyslného falšování. Na pozměněné údaje, která zakryjí skutečné stáří, technický stav vozu nebo pomohou legalizovat ukradený vůz v zahraničí upozornilo ve své zprávě sdružení dTest.

Česká republika je pokládána za „pračku automobilů“, kde s novou identitou mizí auta ukradená v celé Evropě. Pozměňují se údaje o zemi původu, roku výroby, datu uvedení do provozu i technickém stavu. Kupující, který si neověří údaje v dokladech, tak riskuje nejen své peníze, ale také bezpečí, uvádí zpráva sdružení s tím, že asi 16 % ojetin ze zahraničí vykazuje podstatné závady při prověřování původu a 18 % dokonce neprojde kontrolou originality. 

Pokud si navíc pořídíte nevědomky kradené vozidlo a policie ho při kontrole odhalí, bude vám bez náhrady zabaveno. V první řadě je proto důležité se snažit maximálně ověřit původ vozidla a případně i důvod odhlášení v zemi, ze kterého bylo dovezeno před registrací v ČR.

Lze tak odhalit, že vozidlo bylo vyřazeno z registru z důvodu totální havárie, případně že bylo dříve registrováno v jiném státě, kde bylo odcizeno, a země původu byla následně zfalšována, uvedl Lukáš Zelený ze sdružení dTest.

Spotřebitelé si mohou stěžovat i na živnostenských úřadech, které suplují úlohu ombudsmana Jaké poplatkové perly navrhujete do ankety o nejabsurdnější poplatek?        
orca
orca (neregistrovaný) 89.233.144.---
21. 11. 2013 8:14 Nový

žvásty

ten dTest je už taky odborník na všechno. Prý ČR je pokládána za pračku automobilů... Kým? Kde? Manželkou šéfa dTestu?

Jerry001
Jerry001 (neregistrovaný) ---.capitol.cz
21. 11. 2013 12:04 Nový

hmmmm

by me zajimalo jak si normalni clovek bude overovat v databazich ostatnich statu, kde bylo ci nebylo registrovano.... dokud bude u nas snadne udelat ke vsemu technicak na dobry kamaradsky slovo, tak tenhle byznys pojede dal