Peněz je stále méně. Přikročí ČNB k intervencím?

Problémy ekonomiky doléhají na vývoj v peněžní zásobě – množství peněz v oběhu kleslo oproti 20. září o 4 miliardy na 429,5 miliardy korun. Vyplývá z pátečních údajů centrální banky. Zprávu přinesl server Investičníweb.cz, webové stránky České národní banky jsou nyní nedostupné.

Miroslav Singer, guvernér České národní banky již několikrát oznámil, že ČNB je připravena intervenovat a nakupovat devizové rezervy, což by vedlo k oslabení koruny a nepřímo také ke zvýšení peněžní zásoby. Někteří ekonomové však před tímto krokem varují. Například podle ekonoma Jana Havla vygenerovala ČNB kvůli nákupu devizových rezerv ztráty za desítky miliard  korun. Podle něj by měla ČNB místo zahraničních měn nakupovat zlato. O tématu čtěte více: ČNB by se měla zrušit, nepomáhá ekonomice, tvrdí ekonom. Bilanční suma ČNB stoupla o 3,6 miliardy korun na 897,7 miliardy korun.

Kofola vám může vydělat 4,88 % ročně Klienti České spořitelny mohou sbírat bonusy v rámci programu iBOD        
logger
logger (neregistrovaný) 212.118.224.---
4. 10. 2013 18:09 Nový

Re: Peněz je stále méně. Přikročí ČNB k intervencím?

Tak to se na to podívejme. Čemu říkáte peníze v oběhu? Celý agregát M1 nebo dohromady všechny mince a bankovky? Ani jedno ale není 429,5 mld. Oběživa je dohromady přibližně 400 mld. Když budou intervence, tak bude více papírových peněz v oběhu nebo to bude zase ležet v bankách, potažmo v ČNB přes repo-operace? Peněz je přebytek, ale lidé je nechtějí obracet v ekonomice. A ten Havel neví, že ztráta ČNB je způsobená posílením koruny v posledním desetiletí? Když ale nakoupí zlato, tak se nic moc nestane. Účetně možná, ale ne reálně.

Mo
Mo (neregistrovaný) 91.103.166.---
4. 10. 2013 18:39 Nový

proč nakupovat inflační devizy a nebo zlato ?

celé vlákno

Ať raději nakupují na trhu státní dluhopisy ČR. Tím také pustí více peněz do oběhu a přitom sníží státní dluh. Vždyť ECB i FED to nazývají kvantitatívním uvolňováním.
Jen by Klausovi pohrobci v ČNB měli počítat s tím, že důchodci mají snížené valorizování důchodů a že pokud to oslabování koruny přeženou, tak jim nějaký zoufalý důchodce ustřelí hlavu.

logger
logger (neregistrovaný) 88.208.124.---
4. 10. 2013 19:10 Nový

Re: proč nakupovat inflační devizy a nebo zlato ?

celé vlákno

Ale ČNB nemůže kupovat přímo od státu. Nepovoluje to zákon 6/1993 Sb. Vykupovat od bank sice může, ale banky by neprodaly, protože samy nevědí, co s penězi a takhle mají aspoň úroky od státu.

Mo
Mo (neregistrovaný) 91.103.166.---
5. 10. 2013 8:27 Nový

Re: proč nakupovat inflační devizy a nebo zlato ?

celé vlákno

To jsme si nerozuměli. Vím, že ČNB nesmí přímo od státu nakupovat jeho dluhopisy, ale měla by na sekundárním trhu nakupovat ty, co někdo prodává a nebo i ty co už končí a vykoupit je místo státu. Tím by na jedné straně pouštěla více korun do oběhu a současně by oslabování koruny mohla vyvažovat zvyšováním úrokových sazeb (podobně jak to dělají poláci) na úroveň žádoucí inflace 2 až 3% což zase opačně způsobuje posilování měny.
Prostě by nemohli ležet na pupku a nic nedělat, ale aktívně pomáhat hospodářství, zatím to vypadá že ČNB spíše škodí.

Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.226.broadband9.iol.cz
8. 11. 2013 8:50 Nový

Re: proč nakupovat inflační devizy a nebo zlato ?

celé vlákno

žádoucí úroveň inflace je 0 (slovy nula) %

Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz
6. 10. 2013 12:47 Nový

Hm..

Pro odlehčení, taky pozoruji úbytek peněz ve své peněžence. A jsem zvědav, kdy tato situace začne zajímat ČNB? :-)