Hlavní navigace

Pastor našel obří diamant. Může se vydražit i za 200 milionů korun

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 10. 2017

Úctyhodný 709karátový diamant (142 gramů), který v březnu našel a poctivě ohlásil pastor v Sieře Leone, se bude 4. prosince dražit v New Yorku. Kámen pojmenovaný Peace Diamond je podle společnosti Rapaport Group, která dražbu zajišťuje, 14. největším zaznamenaným surovým diamantem na světě a 3. největším nalezeným v Sieře Leone. Podle odhadů by se mohl prodat až za 200 milionů korun.

Nad prodejní cenou, která bude pro vládu Sierry Leone uspokojivá, se přesto vznáší otazníky. Kámen už byl totiž v květnu představen omezenému počtu zájemců v hlavním městě Sierry Leone. Nabídka 7,7 milionu dolarů (zhruba 169 milionů korun) ale nebyla pro vládu dostačující.

Velikost je výjimečná, ale ta mnohdy nehraje tak důležitou roli. Kupující zajímá hlavně kvalita kamene a jak hodnotné šperky je možné po jeho zpracování vytvořit. Vždy se řeší, kolik bezchybných diamantů je možné z kamene vybrousit a jakou budou mít kvalitu. Rozhodující je míra výskytu cizorodých látek či prasklinek, vysvětlil Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.


Foto: SLBC via AP

Nálezů mimořádně velkých diamantů přitom přibývá. Proces těžby v poslední době zaznamenal u mnoha těžařských společností různé úpravy, zavedeno bylo i využívání rentgenu. Novým cílem je rozlomit během těžebních prací co nejméně velkých diamantů, uvedl Ryšavý s tím, že důležitá je pro těžařské společnosti také medializace těchto nálezů, protože zvyšuje hodnotu firmy a celosvětové renomé: Pokud je těžař akciovou společností, každý oznámený mimořádný nález téměř ihned zvyšuje hodnotu jeho akcií.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).