Padesát tisíc korun na přestěhování za prací dostalo zatím 169 lidí

8. 11. 2018

Sdílet

Příspěvek na přestěhování za prací ve výši 50 tisíc korun od Úřadu práce ČR dostalo zatím 169 lidí. Příspěvek na dojíždění pak získalo už 5820 lidí. Platí to i přesto, že v Česku je dál rekordně nízká nezaměstnanost. Ta naposledy v říjnu klesla na 2,8 procenta ze zářijových tří procent.

Příspěvek na přestěhování úřad vyplácí od listopadu roku 2016, dosud o něj zažádalo 335 zájemců. Nejvíce v Moravskoslezském (82), Olomouckém (74), Zlínském (44) a Jihomoravském (37) kraji. Celkem 169 z nich už Úřad práce ČR žádost schválil, ostatní posuzuje.

Vzdálenosti přestěhování se liší, v některých případech dosahují i 300 km. Mezi žadateli se objevují např. administrativní pracovníci, pracovníci v oblasti osobních služeb, dělníci v elektrovýrobě, programátor, školnice, prodavačky, učitelé, právník, personální konzultant, fotograf, laborant, zdravotní sestry, recepční či vizážistka, říká Kateřina Beránková, tisková mluvčí úřadu.

Příspěvek na dojížďku Úřad práce ČR poskytuje od dubna roku 2016. Dosud o něj požádalo 8737 zájemců. Nejvíce v Moravskoslezském (2296), Olomouckém (2089), Ústeckém (876) a Jihomoravském (817) kraji. Jen v říjnu přijal Úřad práce ČR 274 žádostí. S 5820 žadateli už uzavřel dohodu o poskytnutí příspěvku (s 229 z nich v říjnu).

V jejich rámci přiznal měsíční částku většinou ve výši 1500 Kč. Podpoření uchazeči nejčastěji dojíždí do práce 10 až 25 kilometrů. Jsou mezi nimi lidé různých profesí, např. administrativní pracovníci, výrobní a montážní dělníci, kovodělníci, elektromechanici, pracovníci ve zdravotnictví a sociální oblasti, dámská krejčová, skladníci, asistent pedagoga, recepční, chůvy nebo ošetřovatel zvířat, říká Beránková.

Podrobné podmínky pro získání obou příspěvků najdete v tomto textu.

Říjnová nezaměstnanost pod lupou

Komentář Miroslava Nováka, analytika společnosti AKCENTA

Pokud vyjdu z předpokladu, že se růst domácí ekonomiky bude v příštím roce pohybovat lehce pod 3 %, tak nás ani na pracovním trhu žádná významná změna nečeká. I rok 2019 tak bude ve znamení nesouladu mezi vysokou nabídkou volných pracovních míst a nízkým stavem nezaměstnaných a výsledkem bude pokračující tlak na rychlý růst mezd.

Podíl nezaměstnaných osob v říjnu poklesl na 2,8 % ze zářijových 3 %. Říjnovému snížení nezaměstnanosti pomohla pokračující vyšší aktivita na pracovním trhu ve srovnání s letními měsíci, kdy je fluktuace zaměstnanců o něco nižší. Nezaměstnanost rovněž poklesla i ve skupině absolventů a mladistvých, i když jejich řady jsou letos na podzim o poznání prořídlejší než v předchozích letech.

Poptávka po nových zaměstnancích zůstává ze strany firem i nadále velmi vysoká, o čemž svědčí historicky rekordní počet nabízených volných pracovních míst (316,9 tis.). To, že by však byla významnější část volných pracovních míst zaplněna ze současných nezaměstnaných je však téměř nereálné. Řada firem tak i v nadcházejících měsících musí počítat s velmi obtížným sháněním nových zaměstnanců. Nesoulad mezi poptávkou po práci nabídkou práce tak bude i v nejbližších měsících katalyzátorem rychlého růstu mezd. Zároveň je však třeba zmínit, že prostor pro další pokles nezaměstnanosti je již jen velmi omezený.

Podíl nezaměstnaných osob v souhrnu za celý letošní rok bude pravděpodobně činit jen 3,2 %. Pokud vyjdu z předpokladu, že se růst domácí ekonomiky bude v příštím roce pohybovat lehce pod 3 %, tak nás ani na pracovním trhu žádná významná změna nečeká. I rok 2019 tak bude ve znamení nesouladu mezi vysokou nabídkou volných pracovních míst a nízkým stavem nezaměstnaných a výsledkem bude pokračující tlak na rychlý růst mezd.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).