Hlavní navigace

Oživení ekonomiky přichází ze západu

Sdílet

Gabriela Hájková 7. 10. 2013

Stejně jako informace z průmyslu potěšila i data o zahraničním obchodu. Vývoz se oproti minulému roku zvýšil o 1,9 %, resp. o 4,2 % po očištění. Dovoz stoupl o 0,1 % a o 2,9 % po očištění. Přebytek zahraničního obchodu pak dosáhl 20,6 mld. Kč, přičemž loni v srpnu činil 16,3 mld. Kč.

Oživení české ekonomiky je tažené především zahraniční poptávkou. Situace v eurozóně se v posledních měsících viditelně zlepšuje a je to patrné i na exportních statistikách. Vývoz do eurozóny se v srpnu meziročně zvýšil o 2,3 procenta, přičemž vývoz do Německa stoupl o 3,3 procenta, vývoz do Francie dokonce o 12,8 procenta, popisuje David Marek, hlavní analytik z Patria Finance s tím, že v rámci komoditní struktury je klíčové zvýšení vývozu strojů a dopravních prostředků tažené hlavně vývozem aut.

Meziročně se saldo zahraničního obchodu zlepšilo o 4,2 miliardy korun, podle mého odhadu jde 0,5 miliardy korun na vrub reálného zlepšení a 3,7 miliardy přineslo zlepšení směnných relací, tj. cen vývozu a dovozu, uvedl Marek a dodal, že za celý letošní rok by měl přebytek zahraničního obchodu podle jeho odhadu dosáhnout 340–360 miliard korun. Loni přitom činil 305,7 miliardy korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).