Hlavní navigace

Ověřte si podmínky vaší smlouvy na dodávku energií. Konec vládních stropů se blíží

2. 11. 2023

Sdílet

energie, elektřina, zemní plyn, plyn, Autor: Depositphotos

Dodavatelé energií letos snižují ceny. Situace na trzích s energiemi se ale může měnit, takže bychom si měli udržovat přehled o tom, jaké smlouvy na dodávky energií máme uzavřené, jakou cenu máme případně zafixovanou a za jak dlouho nastane výročí smlouvy. 

Loni touto dobou vrcholila energetická krize a dodavatelé tak nabízeli dodávky jedné megawatthodiny elektřiny za výrazně vyšší ceny než nyní. Vláda na situaci zareagovala zastropováním cen energií, které zákazníky před vysokými cenami ochránilo. S koncem roku 2023 ale dojde ke zrušení vládních stropů na energie a tím se situace na trhu výrazně promění, upozornil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Pokud tedy budete mít sjednanou smlouvu na dodávku energií za cenu, která je nad vládním stropem, v příštím roce už vás vládní stropy neochrání a platby za elektřinu či plyn vám mohou od ledna výrazně vzrůst. Tomu chceme předejít, proto chceme zvýšit povědomí o tomto problému a oslovujeme s žádostí o spolupráci města a obce, ale také třeba úřady práce, vysvětlil ministr průmyslu a obchodu s tím, že resort mimo jiné informoval starostky a starosty o situaci lidí s cenami nad stropy.

Dále zmínil, že spotřebitelé, kteří neví, jak svou situaci řešit, se mohou zeptat na radu operátorů na lince 1212, která je v provozu každý všední den od 8 do 16 hod. (volání na linku je zpoplatněno dle vašeho tarifu). Základní informace si můžete najít i na specializovaném webu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) www.energiezamene.cz.

Síkela dále zmínil i to, že v době, kdy ceny energií dosahovaly vrcholu, zafixovalo cenu za dodávky energií několik set tisíc lidí. Tato cena je výrazně vyšší než vládou stanovené stropy, takže po zrušení zastropování vám může dodavatel účtovat sjednanou cenu, jež se může podle něj vyšplhat až o 7 tisíc Kč za 1 MWh elektřiny výš než současné ceny na trhu. Při průměrné spotřebě okolo 3 MWh ročně tak může jedna domácnost zaplatit navíc až 21 tisíc korun každý rok. U plynu to může být o 3 tisíce korun za 1 MWh, takže průměrná domácnost při spotřebě 10 MWh ročně může zaplatit až o 30 tisíc korun více, varuje ministr.

Řada dodavatelů zákazníkům nabízí možnost se tomuto navýšení cen vyhnout tím, že jim nabídne výměnu původního tarifu za jiný produkt, který odpovídá současné situaci na energetickém trhu. Měli byste se proto zajímat o to, kolik budete platit, až skončí vládní stropy a zda váš dodavatel nabízí levnější alternativu. Novou smlouvu za vás ale dodavatel nepodepíše, musíte s ním komunikovat. Pokud alternativu nenabízí, měli byste se informovat o tom, kdy vám končí smlouva, abyste jí mohli včas vypovědět a jít ke konkurenci.

Ještě nemáte nový ceník plynu nebo elektřiny? Prohledejte e-mail a weby, ať neprošvihnete termín Přečtěte si také:

Ještě nemáte nový ceník plynu nebo elektřiny? Prohledejte e-mail a weby, ať neprošvihnete termín

Chcete ušetřit i na spotřebě?

Se žádostí o radu se můžete obrátit také na síť energetických poradců EKIS, kteří nabízí bezplatné profesionální konzultace v oblasti energetických úspor Aktuality a moderní řešení v oblasti energetiky, dotační rozcestník, desatera na ochranu spotřebitele nebo pravidelné informování veřejnosti a obcí najdete na webu www.energiezamene.cz

Co dělat, když máte nadstropovou cenu energií? Rady najdete také na webu Energetického regulačního úřadu. 

Pokud máte cenu energií pod vládním zastropováním, srovnejte si aktuální nabídku dodavatelů na srovnavac.eru.cz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 11. 2023 15:56

    Arnest

    Loňský rok pro mě zas tak strašný nebyl, protože to jsem měl ještě fixovanou cenu, takže se mě nějaký zdražování vyhnulo a letos když už mi šla smlouva do finále jsem si u armexu sjednal novou smlouvu zas s o něco výhodnějšími podmínkami a mám zas na další tři roky vystaráno a v podstatě se mě to zdražování jakkoliv podařilo více méně obejít.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).