Hlavní navigace

Otevírací doba v obchodech se možná plošně omezí

Sdílet

V budoucnu možná dojde k omezení otevírací doby v obchodech. Počítá s tím návrh zákona z dílny senátorů ČSSD. Ten by nechal obchody zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října, 25. prosince a 26. prosince. Na Štědrý den by pak byl zakázán prodej po poledni. Toto opatření by podle senátorů mělo vést k tomu, že lidé budou mít více volného času, který mohou věnovat rodině a koníčkům. 

To ale zřejmě neplatí pro zaměstnance malých prodejen do 200 m2, čerpacích stanic, lékáren a prodejen v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích. Dále prodejen ve zdravotnických zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu či válečný stav.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 8. 2014 11:56

  Patrik Chrz

  A ti zaměstnanci, kteří budou propuštěni, protože se sníží fond pracovní doby budou jistě velmi rádi, že mají více času na to věnovat se svým koníčkům.

  Ach jo, teď nám politici budou určovat kdy můžeme nakupovat, za chvíli to bude kdy můžeme chodit na záchod - počkat, to už vlastně taky skoro dělají http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/To-neni-vtip-Evropska-unie-se-chysta-regulovat-splachovani-na-zachode-291736

 • 7. 8. 2014 8:26

  neuvedu (neregistrovaný) 185.16.181.---

  Obchody nespadají do nepřetržitých provozů (nemocnice, vysoké pece, energetika ...). Jak to dělají v sousední NDR, kde mají obchody v neděli a o svátcích zavřeno zcela běžně, nikdo se nad tím nepozastavuje a ekonomika, na rozdíl od té naší, se nepropadá do stále větší krize?

  WC taky nemáte otevřeno všude non stop, i když ulevit si potřebujete i neplánovaně, na rozdíl od plánované koupě čehosi.
  Kuva, já si včera zapomněl jít koupit nové auto, dneska a zítra nemám po práci čas, v sobotu po 23. už nic v telce není, že bych zašel do autosalonu si koupit nové přibližovadlo? A, kuva, oni ho zrovna nemají skladem, až za 2 měsíce, to je teda bordel ...

  Co se týče personálního obsazení a případného propouštění: už teď by bylo třeba řadu prodejen posílit, protože neustálé fronty na cokoliv nejen mne už vytáčí. Čekáte na vozíky, až je někdo přiveze z druhého konce parkoviště. Můžu si sice pro vozík (a spolu se mnou desítky dalších zákazníků) přes celé parkoviště dojít sám, ale snižuje to komfort nákupu. Pak fronta u pultu s uzeninami, kde to mají rozdělené i na zákusky, sýry atd. zvlášť, tak další fronty. Někde musíte u automatu na lahve volat obsluhu. No, a na pokladnách další fronty. Do toho má těch pár prodavačů vyřizovat reklamace, vybalovat zboží ...
  Některá Tesca mají u vás nonstop, co je mi to platné, když si ve tři ráno plnohodnotně nemůžu nakoupit. Pulty zavřené, pletete se v regálových uličkách, kde je spousta palet čekající na noční vybalení a doplnění do regálů. Přes den si chci koupit zákusky, musím u pultu zvonit, zpocená obsluha se po chvíli čekání od někud přiřítí, protože má ještě sto dalších povinností. Chci 4 kusy jednoho zákusku, vystaveny jsou jen dva. Domnívám se, že sáhne do chlaďáku pod pult, ovšem ani pod pultem nemají! Pouhé dva kusy jednoho druhu na celý hypermarket ... Když se ptám, kdy přijde zboží, jsem ubezpečen, že tohle je pro dnešek vše. V 11 dopoledne. Když bych chtěl udělat nějakou rodinnou "oslavu" a koupil manželce a dětem 3 druhy po 2 zákuscích, tak hypermarket vyberu a už nemají co prodávat. Pro rejpaly: pomíjím kvalitu těchto zákusků, u nás na venkově tyhle druhy vůbec neseženete, takže to řeším nákupem průmyslových zákusků.

  Podotýkám, že sice nejsem z Prahy, ale velice často tam jezdíme, takže můžeme porovnávat s naším stotisícovým venkovem. V místním Lidlu nebo Penny nemají zboží mnohdy už první den. Jede jedna kasa, když lidi hodně nadávají, otevřenou ještě jednu další. V Řepích v Lidlu jsme sehnali zboží ještě 14 dní po akci, jede tam i 5 pokladen, k tomu ještě pult masa s obsluhou. Na Vypichu v Kauflandu máte samoobslužné pokladny včetně igelitek zdarma, takže opět bez front. O tomhle si u nás můžeme nechat jenom zdát. V HyperAlbertu jede ve špičce 5 pokladen, fronty do půli prodejny. Aby mi čas čekání lépe ubíhal, vždy jsem vytáhl štos tašek z podpultu pokladny a dával je ostatním čekajícím ve frontě. A tak v tichosti odstranili cedule nad pokladnami hlásající, že v případě fronty má zákazník nárok na igelitku zdarma. Museli by je totiž dávat zdarma neustále.
  Igelitky zdarma - pamatuji si, jak při převratu bylo kritizováno, že k nákupu nejsou tašky zdarma. Uběhlo 25 let a jsme zpátky tam, kde jsme byli. Jediný Globus do nedávna dával tašky k běžnému nákupu zdarma, nyní ani ten už ne. Jestli jim jde o ekologii, jak se na ni všichni vymlouvají, mohou poskytovat tašky papírové nebo z kukuřice, které vypadají jak "igelit", ale samy se po čase rozloží.

  Když to tedy shrnu: dopřejme i prodavačům osobní volno v době, kdy ho má naprostá většina národa. Že někdo nemá v době svého volna do čeho píchnout, nemusí prudit v krámech. Potraviny jsou narvány éčky, že vše si můžete nakoupit plánovaně mnoho měsíců dopředu. Že někdo neumí přemýšlet a dojde mu v neděli hořčice nebo mouka, jeho blbost.
  Pokud vedení trvá na rozšířené prodejní době, ať tam jdou manažeři (i za ty peníze, co mají prodavačky a pokladní), a prodavačky a pokladní nechť zůstanou doma a věnují se rodinám. Možná tak prodejny s 1 pracovní silou v podobě majitele mohou mít otevřeno tak, jak chtějí. V případě řetězců se jedná o vykořisťování a vydírání zaměstnanců, kteří sice večer a o víkendech nechtějí do práce, ale musí, ať z důvodu nařízené směny nebo z důvodu nepatrného navýšení už tak mizerné mzdy (příplatek za přesčasy či za práci o volných dnech, jestli něco takového ještě ODS a TOP09 v rámci liberizace pracovního trhu a větší akceschopnosti a konkurenceschop­nosti nezrušily).

 • 7. 8. 2014 8:50

  Patrik Chrz

  Tak v Německu ještě jednávno bylo zavřeno i v sobotu odpoledne a i otvírací doby ve všední dny byly omezeny. Toto bylo do značné míry zrušeno a nyní jsou obchody zavřené pouze o nedělích a svátcích. Však si ale také němečtí obchodníci u hranic stěžovali, že jim zákazníci "utíkají" (do ČR, ale třeba i do Švýcarska, které je v této oblasti také velmi liberální). Částečně se to řeší pomocí benzínek, které nejsou tak regulované a tak u jedné narazíte na "mini OBI", z jiné je v podstatě drogerie a z další takové minimarket s potravinami. Jen ta obsluha má více práce (lidi tam kvůli tomu nepřidají) a je to dražší (tak není konkurence, mohou si dovolit vyšší ceny).

  Na ekonomiku to nemá úplně zásadní vliv - pravda, část zákazníků nakoupí v zahraničí, ale většina plus mínus nakoupí podobný objem zboží v týdnu. Ubydou sice takové ti impulsivní nákupy (teď mám chuť na zmrzlinu, alkohol, sušenky,..), ale nebude to nic zásadního.
  Koho to ale postihne, jsou právě zaměstnanci, zkrátka sníží se fond pracovní doby, někteří tak budou propuštěni, to je naprosto logické. A že by došlo k posílení směn v ostatní provozní době si až tak nemyslím, takže čekací doby ve frontách se opět o něco prodlouží.

  Nevím, proč by prodavačky v hyper-super měly být nějakou speciální kastou, když v tuto dobu musí do práce zaměstnanci restaurací a kaváren, policisté, průvodčí, lékaři, zdravotní sestry, hasiči, uklízečky, obsluha na benzinkách, letištích, nádražích ... .
  Sám jsem jednu dobu dělal v non-stop provozu a celkem mi to vyhovovalo.

  Každopádně jestli to projde, nejvíc biti na tom budou právě ti prodavači. Přijdou i o tu mizernou možnost přivýdělku a ještě jich pár přijde o práci úplně. Zajímalo by mě, jestli se někdo ptal přímo jich. Ne odborových předáků, ale přímo těch prodavačů. Protože co já mám zprávy, tak o víkendové směny je obvykle spíše zájem a dokonce často i "přetlak", třeba brigádníci čekají na to, než se "uvolní" nějaký ten víkend.

 • 11. 8. 2014 7:58

  neuvedu (neregistrovaný) 185.16.181.---

  Bydlíme na hranicích s Německem, takže:
  do nedávna skutečně měli v tamních super hyper obchodech v sobotu odpoledne a v neděli zavřeno. Ve všední dny měli do 18:00, pouze tradiční nákupní čtvrtky měli prodloužené do 19:00 - 20:00. Dnes je běžné, že větší obchody mají otevřeno do 22:00, ale nespatříte v nich v tuto dobu ani živáčka (kromě personálu) a pár přiblblých Čecháčků, většinou ne místních, ne z pohraničí. Co stále tradují, jsou ony čtvrtky. To je v obchodech peklo. Fronty a absence zboží. Místní Němci často rentgenují Čechům vozíčky, protože vědí, že Čecháčci kupují hlavně levné zboží, takže co se vyplatí koupit Čechům, se vyplatí i Němcům a proto šup se stejným zbožím do vozíku. Např. v sobotu jsou na parkovištích auta hlavně s českými SPZ, Němci ctí víkendový klid (nesmíte tam třeba blbnout ani se sekačkou). Samozřejmě tamní prodavači jsou nas*aní, že musí v sobotu nebo i ve všední den odpoledne do práce, UKáčka je ale zatím, na rozdíl od tuzemska, nenahrazují.
  Na benzínkách se sice prodává i nemotoristický sortiment, ale Němci jsou šetřílkové, takže než by si koupili něco dražšího na benzince, klidně s nákupem počkají do normálního obchodu.
  Co se týče nákupu Němců v Čechách, přizpůsobili se naší prodejní době, jsou víc rozcapení. Pokud ve městě nebyly obchody s delší prodejní dobou, tak jezdili nakupovat v dobách, kdy byly obchody otevřené. A např. o víkendu sem pak jeli jen na oběd, protože česká kuchyně jim šmakuje víc než ty jejich eintopfy. Mnozí i nyní sem zajedou o víkendu jen na oběd (či večeři), jiní to spojí i s nákupy v jiných (včetně vietnamských) obchodech.

  Obchody přece jen nemají povahu nonstop provozu (Policie, hasiči, nemocnice, vysoké pece ...), takže nevidím důvod, proč ničit život dalším lidem. Na rozdíl od prodavaček a pokladních má většina ostatních profesí za víkendový či noční provoz citelné příplatky a někde se skutečně o ně perou, protože se jdou do "práce" vychrápat za nemalý peníz navíc. Znovu připomínám: nepíšu zde, netýká se to pokladních, prodavaček nebo zdravotních sestřiček.

  Mám v příbuzenstvu i prodavačku. Ta vystřídala i několik zaměstnání i mimo obor včetně montovny na 12hodinové šichty v jakýchsi turnusech za účelem vyšší mzdy. Její zdravotní stav se zhoršil (vidím to i na ostatních lidech v podobné branži, jak jsou zdrchaní a ve 30 vypadají na 50) a nakonec skončila opět jako prodavačka s mizerným platem, ale podle toho jestli má ranní nebo odpolední, tak je po obědě nebo nejpozději v 16:00 doma, samozřejmě bez víkendů. A vyhovuje jí to, o "normálním" obchodu s víkendovým provozem nechce ani slyšet.

 • 11. 8. 2014 8:05

  neuvedu (neregistrovaný) 185.16.181.---

  Aby "... větší obchody mají otevřeno do 22:00 ..." nevyznělo, že tam mají otevřeno PO-NE, tak i větší obchody mají takto do 22:00 otevřeno pouze PO-SO, v neděli a o svátcích mají i nadále zavřeno!

 • 6. 8. 2014 12:05

  MoB (neregistrovaný) 93.187.107.---

  Debilní a nadbytečný zákon k ničemu. Dělat zákon kvůli zavírací době pár obchodů na sedm dnů... prostě řešení neexistujícího problému.

  Kdyby se opravdu chtěli věnovat řešení problémů zaměstnanců těchto řetězců, mají tolik lepších možností... ale to by vyžadovalo MYSLET a KONAT, a toho naši politici dlouhodobě nejsou schopni.

  Ech...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).