Hlavní navigace

OSVČ budou možná platit vyšší zdravotní pojištění

Sdílet

Gabriela Hájková 5. 10. 2010

Ministr zdravotnictví Leoš Heger plánuje živnostníkům a těm, kdo žijí z příjmů z pronájmu nebo kapitálových investic zvýšit odvody na zdravotní pojištění. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Heger v rozhovoru uvedl, že OSVČ do systému odvádění jen polovinu objemu pojistného na hlavu než zaměstnanci a pokud už zvýhodňovat některé skupiny daňových poplatníků, pak přes úlevy na dani a ne výši pojistného.

Je pravda, že podle pana Hegera zaměstnanci odvádí pojistné z hrubé mzdy a OSVČ z daňového základu. Na odvodu pojistného ale participuje zaměstnanec i zaměstnavatel. OSVČ na pojištění nikdo další nic nepřispívá. 

Heger dále v článku uvedl, že plánuje zavést zdravotní pojištění z dohod o provedení práce. Podle MfD návrh částečného odvodu předběžně odsouhlasil i ministr financí Miroslav Kalousek ale pouze za podmínky, že by se zároveň výrazně navýšily možnosti dohody o provedení práce.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 10. 2010 10:11

  Pepr (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Pojištění by se platilo z hlavy, tj. každý stejně (stát za důchodce, zaměstnanci i živnostníci. Pojištění by bylo odečitatelnou nákladovou položkou.
  Výši by si stanovily pojišťovny a k nim by přidaly bonusy či malusy (obdoba povinného ručení).
  Kdo by chtěl lepší péči, platil by si připojištění (lepší plomby, brýle, pobyt v nemocnici, ostatní pomůcky, atd.), podle svých možností. Výše připojištění by opět odpovídala rozsahu požadovaných služeb a riziku, včetně malusů a bonusů.

 • 5. 10. 2010 11:40

  Rudolf II (neregistrovaný) 93.99.64.---

  Většina těch,co nemají hluboko do kapsy, stále zapomíná, že někdo také musí vyvážet odpadky, šít košile či boty,nebo po nocích péct chleba a housky a pod. Kde mají tito lidé, pracující většinou za minimální mzdu,vzít na to,aby si připláceli ještě na zdravotní pojištění,na důchod a já nevím na co ještě. A bez těchto lidí se nikdo z nás, lékař,poslanec,le­tec ani úspěšný a poctivý podnikatel neobejde! To chcete,aby tito lidé umírali na ulicích bez pomoci? Kde jste nechali solidaritu? A odpadky si budete vyvážet sami?

 • 5. 10. 2010 12:02

  osvč (neregistrovaný) ---.123.broadband4.iol.cz

  pro doplnění : zjistěte si kolik osvč tráví u doktora a kolik spotřebovává péče .

 • 5. 10. 2010 12:11

  fun (neregistrovaný) ---.static.adsl.vol.cz

  Ano, přesně - je to jen způsob, jak dál likvidovat střední třídu, protože tohle se dotkne živnostníků, ne zbohtlíků, kteří podnikají přes a.s., s.r.o. a pod. Je to způsob jak dál financovat neefektivní socialistické zdravotnictví, kde mají ti co to umí hrazené lázně a jiné zbytnosti... není to žádné zdravotní pojištění, ale prachsprostá zdravotní daň.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).