Hlavní navigace

Online finančák MOJE daně dostává další obrysy, senát dnes projedná novelu

Sdílet

Lenka Kašparová 18. 3. 2020

Senát dnes projedná novelu daňového řádu, která má přinést zjednodušení administrativy a elektronizaci daní. Je to další z prvků, aby bylo možné spustit státní projekt MOJE daně, ten má všem přinést usnadnění daňových povinností. Novela umožní částečné vracení nadměrných odpočtů DPH v podobě záloh, dále má zjednodušit kontrolu platby daní, snížit daňové pokuty a úroky, podpořit elektronickou komunikaci s finančním úřadem a upraví formulářová podání při správě daní.

Novela má pozměnit a rozšířit fungování Daňové informační schránky (DIS), které mají být podobné internetovému bankovnictví, což má ulehčit přehled o daňových povinnostech. Pokud podáte daňové přiznání elektronicky, bude vám prodloužena lhůta pro podání daňového přiznání k daním z příjmů o 1 měsíc. Případný přeplatek na dani vám pak vrátí dříve.

Pokud jste si přitom zřídili datovou schránku přinese novela zrušení povinnosti podávat daňová přiznání elektronicky. Současně bude možné v rámci daňové kontroly komunikovat se správcem daně elektronicky, čímž by mělo dojít ke zkrácení průběhu daňové kontroly.

Novela zavádí i zavedení zálohy na daňový odpočet, jenž umožní dřívější vrácení části nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty. Plátcům DPH, u kterých se prověřuje pouze část nadměrného odpočtu, půjde o zlepšení z hlediska jejich cash-flow.

Návrh také sníží úroky z prodlení se zaplacením daně. Tzv. reparační úrok se sníží na úroveň podle občanského zákoníku. Z nynějších 16 % (tj. 14 + repo sazba) bude snížen na 10 %. Stejně tak dojde ke snížení úroku z posečkané částky na polovinu.

Pro případy, kdy je naopak úrok vyplácen finančním úřadem poplatníkovi jako kompenzace za dlouhotrvající zadržení nadměrného odpočtu, dojde ke zvýšení ze stávajících 4 % na 5 %.

Namísto současného plošného modelu má být zavedena stupňová tolerance podle výše tvrzené daně. Což výrazně navyšuje minimální limit pro vznik úroku z prodlení, a to z 200 korun na 1000 korun. Obdobně limit pro vznik pokuty navyšuje z 200 korun na 1000 korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).