Hlavní navigace

Okamžité platby budou za rok. Banky se dohodly s ČNB

Sdílet

Jiří Hovorka 22. 12. 2017

Za rok už by v Česku měly probíhat platby mezi bankami okamžitě. Česká bankovní asociace oznámila, že se na tom dohodla s Českou národní bankou. Systémy pro takzvané okamžité platby začnou v centrální bance i v bankách komerčních připravovat od začátku příštího roku.

Odhadovaná doba realizace na straně ČNB, která bankám nabídla zajištění řešení mezibankovních převodů, je zhruba 6 měsíců. Ve stejné době budou své systémy na novou funkcionalitu připravovat i jednotlivé banky. Následovat bude pečlivé testování, které bude probíhat ve 2. polovině příštího roku. Provoz nové funkcionality by měl být spuštěn do konce roku 2018, stojí v prohlášení České bankovní asociace.

Cílem projektu je nabídnout klientům bank rychlou a nepřetržitou možnost převodu peněz z účtu na účet – tedy  24 hodin denně, 7 dnů v týdnu, 365 dnů v roce. Limit pro okamžitou platbu bude nastaven na 400 tisíc korun.

V tomto režimu převedené prostředky by měl mít příjemce k dispozici během několika vteřin od okamžiku, kdy mu je plátce poukáže. Příjemce by měl možnost použít tyto prostředky vzápětí pro další okamžitou platbu, pro platbu platební kartou či pro výběr z bankomatu, stojí dále v prohlášení.

Projektu se momentálně účastní zhruba třetina bank působících v Česku, podle bankovní asociace jsou mezi nimi ale v podstatě všechny ty, které poskytují služby drobným klientům.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 12. 2017 19:13

  P.C. (neregistrovaný) 89.190.74.---

  Tak nějak ze zprávy neplyne, zda se jedná jen o převody CZK nebo i jiných měn... Za dob Valutomatu to šlo docela rychle a bez problémů, škoda jen, že to zabalili...

 • 26. 12. 2017 10:25

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

  To bude zase zadluženejch lidi.. Bude stát před bankomatem a zavolá známým pošli mi tam pár litrů... Čekám :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).