Hlavní navigace

Oddlužovací novela je schválena. Bude stačit splatit 60 % dluhu za tři roky

Sdílet

Peněženka, dluhy, peníze, zdraví Autor: Depositphotos

Poslanecká sněmovna v úterý 22. ledna 2019 definitivně rozhodla o oddlužovací novele zákona a nepřijala změny, které navrhoval senát.

Například tak nebyla přijata navrhovaná nulová varianta, kdy by dlužníkovi byly odpuštěny veškeré dluhy bez ohledu na to, jestli je chce nebo může zaplatit. I tak ale dojde v rámci oddlužovací novely k několika změnám v případě osobního bankrotu.

Nově totiž dlužník nebude muset při vstupu do oddlužení prokázat, že v horizontu 5 let je schopen splatit 30 % dluhu. Díky tomu na oddlužení dosáhne větší množství osob, na druhou stranu však od nich stále požaduje alespoň určité minimální plnění, a především pak maximální úsilí splácet, říká Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.

Změna bude i v délce oddlužení. Z původních 5 let se totiž zkracuje na 3, pokud dlužník splatí alespoň 60 % dluhu. Tento krok se ale asociaci věřitelů nelíbí. Je zřejmé, že takový dlužník by byl v rámci pětiletého oddlužení věřitelům pravděpodobně bez problémů schopen splatit i celý dluh, a jeho odpuštění je tak zcela zbytečným krácením práv věřitelů, dodává Pavel Staněk.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 1. 2019 12:45

    Kamil (neregistrovaný)

    Když je ten stát tak hodný a dbá na to aby se dlužník cítil lépe, proč od věřitele celý dluh neodkoupí a neodpustí to dlužníkovi celé - ze svého pochopitelně. Aha, to by pro stát nebylo výhodné, ten vlastně jen říká, dlužník je na dně, věřiteli, ty mu to odpusť. Já jsem ten hodný stát, který bohatým bere a chudým dává (nikoliv ovšem ze svého) Je to taková novodobá forma znárodnění majetku, nic víc. Stát opět dokazuje, že je úplně zbytečnou a drahou institucí, kterou běžný občan vůbec nepotřebuje.

  • 24. 1. 2019 9:20

    Lea (neregistrovaný)

    Pane Kamile, proč do toho mícháte stát jako jakéhosi dárce čehosi? V tomto případě snad stát nic nedaruje. Bohatým bere a chudým dává? Předražené exekuční náklady, smluvní pokuty a přemrštěné úroky? Ty mnohokrát dělají právě tu odpouštěnou částku. Takže věřitelé dostanou své dluhy zpět, ovšem oproštěné od lichvářských částek a aspoň příště přestanou rejžovat na lidech v nouzi. Vím, že smlouvy tito dlužníci podepisovali dobrovolně. Ale .... když někdy v životě nemáte jiné řešení, sáhnete po tom nejhorším. Ono se nadarmo neříká: "Kde je bída, je bohatství."

  • 24. 1. 2019 14:10

    Kamil (neregistrovaný)

    Půjčím fyzické osobě 100.000,- Kč na 4% úrok p.a. Fyzická osoba projebe peníze, třeba je nahází do automatu. Peníze mu dojdou, nemá za co žít, je to chudáček. Vyhlásí na sebe bankrot, stát mu bankrot posvětí, je to přeci chudák, musíme mu pomoci. Ehm, no pomoci mu musí věřitel, stát to nestojí ani korunu. Dlužník po 5-telech splatí věřiteli 20%, t.j. 20.000,- Kč, stát prostřednictvím "nezávislého" soudu věřiteli sdělí, že se dlužník mooooc snažil, takže je s věřitelem "vyrovnán". Čemu nerozumíte, co nechápete? Že stát ukládá věřiteli, aby se vzdal své pohledávky ve výši 80%? Co když se tím věřitel dostane do tíživé situace, protože mu dlužník nevrátil to co si půjčil??? To je OK? Jste normální??? Stát rozdává, obšem nikoliv ze svého, na to je moooc opartný! Com má dělat pronajímatel, který má v bytě takového neplatiče, asi mu má taky odpustit 70-80 % nájmu že? Je to vlastně jeho vina, že si nastěhoval do bytu neplatiče.

  • 23. 1. 2019 15:29

    Martin (neregistrovaný)

    "Právě se stalo". Ehm. Schválili to včera odpoledne. Co jiného by v této rubrice mělo být než takhle důležitá zpráva?!

  • 24. 1. 2019 11:33

    VlK (neregistrovaný)

    Bylo by možné dávat odkaz na příslušný dokument v Poslanecké Sněmovně? Ať to nečtu přežvýkané, zkomolené, resp. ať se ujistím, co přesně bylo schválené bez dlouhého hledání?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).