Hlavní navigace

Oddlužovací novela je schválena. Bude stačit splatit 60 % dluhu za tři roky

Sdílet

Veronika Doskočilová

Poslanecká sněmovna v úterý 22. ledna 2019 definitivně rozhodla o oddlužovací novele zákona a nepřijala změny, které navrhoval senát.

Například tak nebyla přijata navrhovaná nulová varianta, kdy by dlužníkovi byly odpuštěny veškeré dluhy bez ohledu na to, jestli je chce nebo může zaplatit. I tak ale dojde v rámci oddlužovací novely k několika změnám v případě osobního bankrotu.

Nově totiž dlužník nebude muset při vstupu do oddlužení prokázat, že v horizontu 5 let je schopen splatit 30 % dluhu. Díky tomu na oddlužení dosáhne větší množství osob, na druhou stranu však od nich stále požaduje alespoň určité minimální plnění, a především pak maximální úsilí splácet, říká Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.

Změna bude i v délce oddlužení. Z původních 5 let se totiž zkracuje na 3, pokud dlužník splatí alespoň 60 % dluhu. Tento krok se ale asociaci věřitelů nelíbí. Je zřejmé, že takový dlužník by byl v rámci pětiletého oddlužení věřitelům pravděpodobně bez problémů schopen splatit i celý dluh, a jeho odpuštění je tak zcela zbytečným krácením práv věřitelů, dodává Pavel Staněk.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).