Hlavní navigace

Potvrzeno: karenční doba se od července zruší

Sdílet

První tři dny neplacené nemocenské se brzy stanou minulostí. Poslanecká sněmovna totiž v úterý 22. ledna 2019 zrušila tzv. karenční dobu. Návrh poslanců ČSSD na změnu zákoníku práce a dalších souvisejících předpisů nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky.

Třídenní karenční dobu zavedla v roce 2008 vláda Mirka Topolánka (ODS) v rámci tzv. úsporného balíčku. V pololetí roku 2008 ji ale Ústavní soud zrušil. Od ledna 2009 ji však poslanci znovu prosadili s tím, že snížili odvody firmám. Tato forma zákona už prošla a Ústavní soud ji v roce 2012 zrušit odmítl.

Od 1. července 2019 tedy dostanete proplacené i první tři dny dočasné pracovní neschopnosti, a to formou náhrady mzdy, platu či odměny. Výše náhrady bude 60 % redukovaného průměrného výdělku.

Uvedená úprava legislativy přináší zaměstnavatelům kompenzaci zvýšených nákladů na náhrady mezd snížením odvodové povinnosti do systému nemocenského pojištění o dvě desetiny procenta, což činí více než 3 miliardy korun ročně.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 1. 2019 12:17

    Kamil (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    Líbí se mi jak poslanci rozhodují o tom, že zaměstnanci, kteří onemocní dostanou i v prvních dnech nemoci nějakou minimální náhradu mzdy. Co nechápu je, proč zaměstnanec a zaměstnavatel odvádí pojistné na sociální pojištění a nemocenské pojištění, když tahle "dobrovolná" pojistka nefunguje. Stát inkasuje a podnikům nařizuje, aby v případě nemoci prvních 14 dní hradil ze svého... Pokud budu hradit nemocenské pojištění přímo zaměstnavateli, tak s tím nemám problém a stát vůbec nepotřebuju. Je to pouze prostředník, který jen bere, ale dávat nutí jiné...
    Stát má vůbec smysl pro humor, novelou o odlužení, říká, že je nutné pomoci dlužníkům... Fajn, ať jim pomůže - ze svého. Nechápu, proč má průsery dlužníků zaplatit věřitel... Stát opět dokazuje, že je pro normální občany naprosto k ničemu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).