Hlavní navigace

Oddlužení se výrazně změní, schválili poslanci. Bude rychlejší třeba pro důchodce

Sdílet

Jiří Hovorka 26. 10. 2018

Poslanci jednomyslně (154:0 hlasů) schválili změny v oddlužení. Oddlužení tak nově bude možné už za tři roky, a to při splacení alespoň 60 procent dluhu nebo za pět let, když dlužníci udělají maximum pro to, aby splatili alespoň 30 procent dluhu. Když za pět let splatí méně, bude na soudu, zda jim oddlužení uzná.

Speciální podmínky budou platit pro starobní důchodce a invalidní důchodce druhého a třetího stupně. Pro ty bude oddlužení tříleté a nebude se trvat na dodržení 30procentní hranice.

U pětileté varianty zároveň bude platit nově podmínka na zaplacení alespoň odměny insolvenčního správce (zhruba 1100 korun měsíčně) a minimálně stejné částky i na úhradu dluhů. Naopak do zákona neprošla původně navržená hranice 2,2 milionu korun pro celkovou výši dluhu, se kterou by bylo možné o oddlužení žádat. 

Schválená změna zákona nyní míří k projednání do senátu. Změny začnou platit nejdříve ve druhém čtvrtletí roku 2019, když byly schváleny s účinností od prvního dne čtvrtého kalendářního měsíce následujícího po vyhlášení nového zákona. To je jednoduše řečeno poté, co nový zákon schválí senát a podepíše prezident.

Podrobnosti o změnách najdete v textu Nová šance pro lidi s dluhy. Projděte si, jak se změní oddlužení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).