Hlavní navigace

Odčitatelný paušál na dopravu: Jak je to u plátců DPH?

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 1. 2011

V případě použití paušálu na dopravu, nejsou už rok podnikatelé obecně povinni vést knihu jízd. Jak ale mají postupovat plátci DPH? Podle Jiřího Cellera, daňového poradce z Prahy 5, lze při použití paušálu počítat skutečné náklady pro účely DPH v případě, že si i nadále budete vést knihu jízd a evidovat daňové doklady za načerpání pohonných hmot a za parkovné. Tyto skutečné náklady ale samozřejmě musíte při výpočtu daně z příjmu vyškrtnout.

Kompletního průvodce daněmi naleznete na adrese DANĚ.MĚŠEC.CZ

Jak v daňové praxi takový případ zaevidovat, ukazuje pro server Měšec.cz daňový poradce ze Žďáru nad Sázavou Nikola Bula.

Doklad na nákup pohonných hmot od plátce DPH ve výši 1190 Kč v hotovosti (základ daně 1000 Kč + DPH 19 % 190 Kč), postup bude následující:

  • uplatním výdaj ve výši 5000 Kč / měsíc / vozidlo;
  • doklad na nákup PHM zaeviduji pro potřeby daňové evidence dle zákona o dani z příjmů jako výdaj z pokladny (hotovost) a zároveň jako výdaj, který neslouží k dosažení, zajištění a udržení příjmů (1000 Kč) a dále jako položku DPH (190 Kč);
  • tento doklad zaeviduji pro potřeby daňové evidence dle zákona o DPH na stranu přijatých zdanitelných plnění: základ daně = 1000 Kč, DPH = 190 Kč a tím uplatním odpočet DPH za příslušné zdaňovací období ve výši 190 Kč.
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).