Hlavní navigace

Od října si domácnosti opět připlatí za odběr zemního plynu

Sdílet

Redakce 29. 8. 2008

Od 1. října vzroste domácnostem – zákazníkům společnosti RWE – cena zemního plynu v průměru o 10,4 procenta. Zákazníkům, kteří na zemním plynu pouze vaří, se zvýší měsíční výdaje průměrně o 9 korun. Domácnostem, které využívají zemní plyn k vaření, ohřevu teplé vody i vytápění, měsíční účet od října vzroste v průměru o 349 korun.

K navýšení cen zemního plynu dojde také u společnosti E.ON Energie, a to v průměru o 5 procent. Náklady domácnosti, která zemní plyn využívá pouze k vaření, se zvýší v průměru o 5 Kč měsíčně. U domácnosti, která kromě vaření používá zemní plyn také na vytápění a ohřev vody, se jedná o průměrný nárůst ve výši 150 Kč za měsíc.

Nárůst cen je způsoben především vysokými cenami ropných derivátů a uhlí v předcházejících šesti měsících, v červenci dokonce cena ropy dosáhla historických maxim. A právě od těchto cen se odvíjí cena zemního plynu na světových trzích pro poslední kvartál letošního roku. "Při tvorbě nových cen se velmi negativně projevila i slábnoucí koruna, která prodražuje nákupy plynu. Naše nákupní ceny narostly jen za poslední měsíc o 12 procent ,“řekl Tomáš Varcop, člen představenstva RWE Transgas.

Zdroj: RWE, E.ON

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 8. 2008 13:51

    nováček (neregistrovaný)
    Kdybychom měli vládu, jak má být, tedy takovou, která by se o lidi starala, tak by ti haj... z RWE nemohli zdražovat. V tom roku již podruhé. A jejich zisky jdou do nebývalých výšin. Nevím přesně, ale co kdyby se někdo, kdo ví, vyjádřil a srovnal ceny plynz v Německu a u nás, ALE s pohledem pře průměrný výdělek a také přes průměrný důchod. A vláda bypak měla zavládnout a RWE třeba i zrušit.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).