Hlavní navigace

Od nového roku si můžete pořídit SPZ na auto s vlastním textem

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 12. 2015

Češi si od ledna budou moci nechat vydat na své auto značku na přání. Umožní to novela zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích. Chcete-li si nechat vytvořit speciální značku, musíte o ní požádat úřad obce s rozšířenou působností v místě registrace vozidla. Pokud bude znění schválené a vy zaplatíte poplatek, dostanete značku do 15 dnů.

Protože se jedná o běžné podání žádosti, upravuje formy podání správní řád. Žádost tak můžete podat osobně na úřadě, ale například i písemně poštou či prostřednictvím datové schránky, uvádí zpráva Ministerstva dopravy ČR s tím, že ze žádosti musí být patrné kdo ji podává, čeho se týká a co navrhuje. Obsahovat musí jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu. Právnická osoba pak uvede svůj název nebo obchodní firmu, identifikační číslo osob a adresu sídla. V žádosti uvádíte samozřejmě i navrhované znění značky na přání.

Poplatek za jednu tabulku podle vašeho přání je 5000 Kč, tzn. za dvě registrační značky pro osobní automobil zaplatíte 10 000 Kč.

Požadované znění značky na přání si můžete i rezervovat – opět přes úřad obce s rozšířenou působností v místě budoucí registrace vozidla. Ten vám znění značky na přání po jejím schválení rezervuje na 3 měsíce. V tomto období tedy nesmí být vydána značka ve stejném znění žádnému jinému žadateli. V jednom okamžiku ale můžete mít pouze jednu rezervaci na fyzickou nebo právnickou osobu. Stejný postup je možný i v situaci, kdy zájemce v okamžiku podání žádosti o značku na přání nemá zatím žádné vozidlo nebo ještě nebylo zaregistrováno.

Obecně platí, že na značku na přání je možné dát kombinaci čísel a velkých písmen (pouze arabská čísla a latinka bez diakritiky, s výjimkou písmen G, CH, O, Q a W – z důvodu snadné zaměnitelnosti těchto písmen). Značka také musí obsahovat minimálně jedno číslo. V případě auta je značka složená z 8 znaků, pro motocykly je provedena 7 znaky, v případě mopedu se jedná o 5 znaků, vysvětluje zpráva ministerstva.

Použít nesmíte hanlivá slova nebo ta, která podněcují k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel. Není možné mít v návrhu ani speciální znaky (- * / ? ! § apod.) nebo zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru, krajských úřadů apod. (např. zkratky využívané ve veřejné správě – např. PČR, HZS, MDCR apod.).

Značka je přenositelná a můžete ji tedy použít i na další svůj automobil, motocykl či moped, vždy ale jen na jedno vozidlo. Značka se váže na konkrétní osobu, nemůžete ji tedy nikomu ani prodat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).