Hlavní navigace

Od července můžete žádat stát o náhradní výživné

Sdílet

Od 1. července začíná fungovat takzvané náhradní výživné, o které mohou požádat samoživitelky a samoživitelé stát v případě, že druhý z rodičů neplatí vůbec, nepravidelně, nebo platí méně než má. Celkovou výši vyplaceného náhradního výživného pak bude úřad práce po dlužníkovi vymáhat. 

Podmínkou je aktivní řešení situace. To znamená, že rodič, kterému má být hrazeno, využil všech zákonných možností a pro vymožení dlužného výživného podal návrh na exekuci nebo soudní výkon rozhodnutí. Jak o náhradní výživné požádat jsme vysvětlovali v tomto článku.

Náhradní výživné tvoří rozdíl mezi měsíční částkou výživného určeného v rozsudku soudu a výživným, které bylo v daném měsíci skutečně uhrazeno. Dávka se stanovuje na období 4 měsíců a její maximální výše je 3 000 Kč měsíčně. 

Úřadu práce je pak nutné každé 4 měsíce doložit potřebné podklady a prokázat tak, že nárok na náhradní výživného stále trvá. Úřad práce může výživné pro každé dítě vyplatit v součtu maximálně 24krát. Výplaty nemusí jít po sobě.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).