Hlavní navigace

Očkování malých dětí se od ledna mění. Některá očkování vypadla, o jiná můžete požádat

Sdílet

dítě, děti, rodina, domácnost Autor: Depositphotos

Očkovací kalendář malých dětí se od ledna 2018 mírně změnil. Snížil se počet dávek u očkování hexavakcínou ze čtyř na tři. Došlo také ke snížení počtu dávek u očkování proti dětské obrně z pěti na čtyři a stanovení horní hranice pro očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Dále byla posunutá druhá dávky tohoto očkování do vyššího věku. Ke všem těmto změnám došlo v důsledku novelizace vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem.

Od 1. 1. 2018 se hexavakcínou očkuje ve schématu 2+1, tedy celkem třemi dávkami. Základní očkování se provede v době od započatého 9. týdne po narození dítěte dvěma dávkami hexavalentní očkovací látky v průběhu prvního roku života dítěte, podanými v intervalu dvou měsíců mezi dávkami, a třetí dávkou mezi 11. a 13. měsícem věku dítěte, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. V případě nedonošených dětí se očkování provede třemi dávkami v intervalech nejméně jednoho měsíce a poté čtvrtou dávkou podanou s odstupem nejméně šest měsíců.

U ohrožených dětí, které splňují indikační kriteria, bude už v prvním měsíci zařazeno očkování proti tuberkulóze. U nich se pak základní očkování hexavalentní očkovací látkou provádí ve schématu 2+1 od započatého 13. týdne po narození, vždy však po zhojení postvakcinační reakce po očkování proti tuberkulóze.

Odpadá také pátá dávka očkování proti dětské obrně. A děti se nebudou přeočkovávat proti tetanu ve věku mezi 14. a 15. rokem. Přeočkování se provede ve věku mezi 25 a 26 lety a poté až za 10 – 15 let.

Dále jsou děti povinně očkovány proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Základní očkování se provede nejdříve první den 13. měsíce po narození, nejpozději však do 18. měsíce věku dítěte. Druhá dávka očkovací látky proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím se podá od dovršení 5. roku do dovršení 6. roku věku dítěte. Dosud se očkovalo od prvního dne 15. měsíce a bez stanovené horní hranice, druhá dávka se pak podávala za 6–10 měsíců po podání první, případně i později.

V nové vyhlášce už není obsaženo dosud povinné očkování dětí proti pneumokokovým nákazám. Můžete je však nechat očkovat podle zákona o veřejném zdravotním pojištění. V případě, že byly všechny očkovací látky aplikovány do 7. měsíce věku dítěte, je očkování plně hrazeno.

Do novely vyhlášky bylo naopak doplněno, že není-li možné provést pravidelné očkování ve stanovených termínech z důvodu zdravotního stavu dítěte, který vylučuje možnost podání očkovací látky, provede se takové očkování i v pozdějším věku dítěte, dodává Oldřich Tichý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).