Hlavní navigace

Ochrana cestovatelů se bude vztahovat i na ty, co vyráží na vlastní pěst

Sdílet

Gabriela Hájková 29. 10. 2015

Lidé, co do zahraničí vyráží po vlastní ose, budou chráněni zákony stejně jako ti, kteří si zájezd koupí od cestovní kanceláře. Vyplývá to z pravidel, která dnes schválil Evropský parlament.

Ochrana cestujících se tedy bude vztahovat i na ty, kteří si ubytování a letenky kupují sami, například přes provázané poskytovatele služeb. Tedy když jste například po koupi letenky navedeni rovnou na nabídku ubytování či třeba pronájmu vozu rovnou z webu, který letenky prodává. Pravidla platí pro smlouvy, které byly uzavřeny na tzv. kliknutí do jednoho dne po rezervaci první služby a považují se tak za soubornou smlouvu. Poskytovatelé těchto služeb tak budou muset jasně informovat o tom, že jde o soubornou smlouvu a za kým jde odpovědnost v případě, že by nastaly nějaké komplikace.

Nová pravidla dají turistům právo například zrušit smlouvu, pokud by se cena služby před odjezdem zvýšila o více než 8 %. Pokud by se vyskytla v cílové destinaci neočekávaná událost, jakou je třeba teroristický útok nebo přírodní katastrofa, budou mít nárok na ochranu, tedy například na zajištění náhradního ubytování.

Předpisy musí členské země implementovat do svého práva do dvou let.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).