Hlavní navigace

Objevil se nový tlak na zdražování elektřiny

Sdílet

Gabriela Hájková 15. 7. 2011

Tlak na růst cen elektřiny bychom měli v příštím roce očekávat kromě jiného i kvůli změně obchodních podmínek Operátora trhu s elektřinou (OTE). Píší o tom dnešní Lidové noviny (LN).

Podle deníku vzrostly bankovní záruky, které jsou podmínkou pro obchodování, od půlky července na několikanásobnou sumu. Po změně podmínek budou muset obchodníci s elektřinou složit záruky v celkové výši 1 mld. Kč.

Například společnosti Pražská energetika (PRE) se záruky podle LN zvýší až pětinásobně. Zda se navýšení garancí promítne do konečných cen, je obtížné nyní říci. Obecně platí, že se tím zvýší náklady firem, což by se logicky mělo promítnout do cen, řekl opatrně LN mluvčí PRE Petr Holubec a o zvýšení cen hovoří i další dodavatelé. Naopak například zástupce Centropol Energy uvedl, že nárůst garance bude do 15 % což není nijak ohrožující částka, která by měla ovlivnit cenu pro koncového zákazníka. 

Podle generálního ředitele OTE Jiřího Šťastného se sjednocují podmínky pro různé skupiny obchodníků i pro trhy s elektřinou a plynem. Mohu potvrdit, že nikoho z hráčů změna nediskriminuje. Některým přinese jednorázově problém, všem přinese vrácení dosavadní kauce,  řekl deníku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).