Hlavní navigace

Obchodníci se již připravují na vyšší DPH, inflace roste

Sdílet

Jiří Hovorka 9. 12. 2011

Meziroční míra inflace v Česku se zvedla na 2,5 procenta z říjnových 2,3 procenta. V porovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny stouply o 0,4 procenta. Důvodem je zejména zdražení potravin, nealkoholických nápojů a bydlení. Údaje o listopadové inflaci dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Za růstem cen lze vidět především zvýšení dolní sazby DPH od počátku příštího roku. Prodejci často zvyšují ceny již nyní, aby v lednu nedošlo k tak výraznému cenovému šoku. K tomu jim samozřejmě pomáhají i blížící se vánoční svátky, nachází důvody rostoucí inflace analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Ceny rostou nejen kvůli DPH, zdražují i pohonné hmoty (meziročně + 12 %). Jejich ceny rostou už od roku 2009, kdy se litr nafty prodával i pod hranicí 24 korun. Nyní je cena vyšší o bezmála 12 korun, a tak si řidiči připlatí za plnou nádrž i více než 600 korun, nachází další důvod Michal Kozub, analytik Home Credit.

Oba se shodují také ve výhledu, když hovoří o tom, že v příštích měsících inflace nadále poroste a očekávají atakování 3procentní hranice.

Inflace ani nadále nepředstavuje výraznější problém. Rizika však existují. Pokud by se česká ekonomika dostala do hlubší recese, lze předpokládat další zvýšení DPH, což by se samozřejmě promítlo i do spotřebitelských cen. Dalším nebezpečím je slabý kurz koruny a s ním související nabídkové inflační tlaky, uzavírá Novák.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).