Spočítejte si...

Zavřít

Obchodníci prodávají padělaný software. Pokutu zaplatíte vy

Organizace BSA v současnosti obesílá 10 tisíc českých firem s výzvou kvůli podezření z užívání nelegálního softwaru, které mají provést kontrolu legálnosti softwaru užívaného k podnikání.

Podle zprávy BSA jsou obsílky zaměřeny hlavně na menší firmy do padesáti zaměstnanců, které se loni mohly stát obětí obchodníků, jež nabízejí levnější software bez řádné licence nebo prodávají rovnou padělky.

Podvodně nabízejí na internetu software nejasného původu či zatajují, pro jaké účely je možné software užívat. Kupujícím hrozí postihy plynoucí z porušení autorských práv k softwaru, uvedl Jan Hlaváč, zástupce organizace BSA s tím, že mezi neautorizované obchody patří zejména internetové aukce či prodejci bez smluv s výrobci nabízeného softwaru.

V Česku se podle analýzy společnosti IDC používá 34 % softwaru nelegálně. Výrobci softwaru tak kvůli tomu každý rok přijdou o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun..

Kontrolní nákupy organizace BSA prokázaly, že více než tří čtvrtiny (80 %) softwaru z neautorizovaných zdrojů nemá platnou licenci. Jedná se o zdařilé padělky včetně falešných identifikačních štítků (23 %) či o software bez platné licence (40 %) nebo je licence pro nekomerční užití vydávána za komerční (37 %), informuje Jan Hlaváč. 

Pokud si koupíte u obchodníka software bez platné licence, nejen, že jste vyhodili peníze, ale hrozí vám podobná právní rizika, jako byste software sami zkopírovali. To, že nákup nelegálního softwaru byl proveden v dobré víře, totiž kupujícího nikdy plně nezbavuje odpovědnosti a rizika možných postihů, upozornil Hlaváč, podle kterého vám hrozí i povinnost zaplatit výrobci softwaru odškodnění. 

Češi v obchodním domech IKEA utrácejí stále více, chystá se nový obchod Deficit důchodového účtu dosáhl 43,4 miliardy        
Patrik Chrz aura:92
16. 1. 2015 6:13 Nový

Řešením je svobodný sw

Nejsem fanatik, co si myslí, že "Linux i na zlomenou nohu", ale ve spoustě firmách by svobodný SW stačil.
Firmy by vydělaly hned několikrát
1. nemuseli by se bát zásahu policie kvůli pochybným licencím na komerční SW
2. snížila by se pravděpodobnost infekce počítačů virem
3. ztížila by se instalace her a různých "zábavných prográmků" zaměstnanci

Jasně, že to není možné všude, někde je potřeba proprietální SW (ale i ten vám dneska firmy napíší i pro jiný OS než Windows), ale pro řadu firem to je cesta